Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

BLOG - nowe, ciekawe teksty i wydarzenia

Nerwica lękowa – co to jest?

25.02.2021 Nerwica lękowa – co to jest?

Nerwica lękowa nazywana jest też lękiem uogólnionym i występuje u około 5-8% populacji. Osoby cierpiące na to schorzenie doświadczają uporczywego lęku uogólnionego, tzw. wolnopłynącego, który pojawia się niezależnie od okoliczności zewnętrznych i aktualnej sytuacji życiowej osoby. Niepokój ten dotyczy codziennych spraw, takich jak obowiązki domowe, problemy zdrowotne lub możliwości ich wystąpienia, problemy w pracy, konflikty rodzinne, relacje z rówieśnikami w szkole czy też problemy finansowe. Lęk ten jest znacznie bardziej nasilony niż u osób zdrowych, co mniej lub bardziej ogranicza codzienne funkcjonowanie chorującej osoby i przysparza jej dużo cierpienia. W rezultacie osoba ta doświadcza ciągłego napięcia i nieustannie się zamartwia.

więcej
Spadek satysfakcji z pracy

14.02.2021 Spadek satysfakcji z pracy

Co wpływa na naszą satysfakcję z pracy?
Na satysfakcję z pracy wpływa wiele czynników. Ogólnie wyodrębnić można trzy główne grupy takich czynników:

1.Czynniki organizacyjne

2.Determinanty osobiste

3. Czynniki społeczne


Ale co zrobić, gdy nasza satysfakcja z pracy maleje?

więcej
Dlaczego work-life balance jest taki ważny?

30.01.2021 Dlaczego work-life balance jest taki ważny?

Wiele osób myśli, że codzienne nadgodziny, praca po dziesięć czy dwanaście godzin dziennie, także w weekendy i zarywanie nocy to droga do osiągnięcia sukcesów zawodowych i wzbogacenia się. Pozwalają oni pracodawcom na wykorzystywanie się, organizując niekiedy całe swoje życie wokół swojej pracy. Tymczasem takie zachowanie to prosta droga do wypalenia zawodowego i problemów zdrowotnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować równowagę, czyli tzw. work-life balance, pomiędzy życiem osobistym, prywatnym i rodzinnym a pracą.

więcej
Negatywne skutki pracoholizmu

23.01.2021 Negatywne skutki pracoholizmu

Pracowitość jest bardzo pożądaną i godną podziwu cechą. Co więcej, aby osiągnąć sukces w dzisiejszych czasach, trzeba odznaczać się niezwykłą pracowitością, ambicją, umiejętnością podejmowania kluczowych decyzji, kreatywnością oraz szybkością i elastycznością myślenia lub po prostu mieć szczęście. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z zacieraniem się granicy między pracą a domem, rodziną i odpoczynkiem. Przeprowadzone przez serwis Praca.pl badania wskazują na fakt, że 37% ankietowanych twierdzi, że pracuje co najmniej za dwie osoby. Praca nierzadko wiąże się z frustracją i stresem, a nadmierne przeciążenie obowiązkami znacznie zmniejsza jej efektywność. Chroniczne przepracowywanie się może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.

więcej
Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

04.01.2021 Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Wraz z nadchodzącym rokiem wiele osób robi noworoczne postanowienia. Nowy Rok kojarzy nam się bowiem z niezapisaną, nową i gotową do wypełnienia kartką papieru, którą możemy zamalować od nowa naszymi postanowieniami. Dominuje w nich trend zdrowego stylu życia. Obiecujemy sobie bowiem, że rzucimy papierosy i alkohol, schudniemy, zaczniemy uprawiać sport czy regularnie jeść. Często w postanowieniach noworocznych pojawia się też ukończenie szkoły lub studiów, zmiana pracy, zwiększenie zarobków, lepsza organizacja czasu, więcej snu itp. Tylko dlaczego tak często nie udaje nam się ich dotrzymać? Dlaczego po naszych noworocznych celach pozostają tylko słowa? Co zrobić, aby wytrwać w swoich postanowieniach i osiągnąć zamierzone cele? 

więcej
Samotność w święta

24.12.2020 Samotność w święta

Samotność to nieprzyjemny stan, który doświadczają nie tylko osoby nieśmiałe, porzucone, bezdomne czy starsze. W obecnej sytuacji bardzo dużo osób, niezależnie od wieku i statusu społecznego czuje się osamotnionych. Towarzyszą im takie emocje jak smutek, poczucie odrzucenia, wstyd, poczucie winy, lęk, poczucie niedopasowania społecznego lub brak ufności do innych. Jest to szczególnie dotkliwe gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Reklamy w telewizji, wystrój świąteczny i promocje w sklepach tworzą rodzinną atmosferę ciepła, miłości, bliskości i szczęścia. W ten sposób na każdym kroku przypominają nam o nadchodzących świętach. Czujemy potrzebę spędzenia tego czasu z rodziną i przyjaciółmi, w gronie bliskich osób, których kochamy i z którymi czujemy się dobrze. Chcemy wspólnie siedzieć wokół udekorowanego stołu, jeść pyszne potrawy, wręczać sobie nawzajem prezenty i śpiewać razem kolędy. Tak jak to było do tej pory, rok czy dwa lata temu. Samotność w tym okresie jest jeszcze bardziej dotkliwa niż kiedy indziej. Wizja samotnego siedzenia w domu w ten magiczny czas napawa nas smutkiem i poczuciem pustki. Czujemy się odrzuceni, poszkodowani przez los, smutni i źli. Chętnie pojechalibyśmy do bliższej i dalszej rodziny czy przyjaciół, ale widmo pandemii i obostrzenia ze strony rządu nie napawają nas optymizmem. Jest nam przykro, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że te święta będą inne niż zawsze, bo spędzimy je samotnie, we własnym mieszkaniu. Tak, jak prawie cały ten rok, kiedy pracowaliśmy z domu i słuchając napawających strachem wiadomości w telewizji baliśmy się wynurzyć nosa aby iść po zakupy.

Jak poradzić sobie z poczuciem samotności w święta?

więcej
Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.