Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

BLOG - nowe, ciekawe teksty i wydarzenia

Dlaczego sięgamy po używki lub angażujemy się w inne ryzykowne zachowania?

22.09.2021 Dlaczego sięgamy po używki lub angażujemy się w inne ryzykowne zachowania?

Powodów, dla których sięgamy po różnego rodzaju używki lub angażujemy się w inne ryzykowne zachowania (takie jak gry komputerowe, hazard, seks itp.) jest wiele. Duża część z nich związana jest z naszym sposobem interpretowania świata, naszymi emocjami i potrzebami. Dlaczego zatem możemy się uzależnić?

więcej
Przyczyny schizofrenii

17.09.2021 Przyczyny schizofrenii

Schizofrenia to przewlekła choroba, która dla wielu z nas jest tematem wstydliwym, wywołującym lęk i niepokój. Najczęściej dotyka osoby młode przed ukończeniem 30 roku życia. Schizofrenia często objawia się nieadekwatnymi do sytuacjami uczuciami i zachowaniem. Osoby cierpiące na schizofrenię mają trudności z realną oceną siebie, innych ludzi, rzeczywistości i świata zewnętrznego. W rezultacie doświadczają rozpadu osobowości. Często też wycofują się z kontaktów społecznych odsuwając się od bliskich. Zaczynają być nieufni w stosunku do innych, podejrzliwi i zamykają się w sobie, co może doprowadzić do tego, że przestają wychodzić z domu. Ryzyko zachorowania na schizofrenię wynosi 1 procent i jest ono takie same wśród kobiet jak i wśród mężczyzn.

więcej
Czas wakacyjny a uzależnienia

26.08.2021 Czas wakacyjny a uzależnienia

Wakacje sprzyjają uzależnieniom, szczególnie w grupie młodzieży i młodych dorosłych. Mamy bowiem więcej czasu, wolne od szkoły, studiów, urlop, wyjeżdżamy na wakacje, spotykamy się ze znajomymi, chodzimy na imprezy i dajemy sobie więcej luzu. Rozluźnia się dystans społeczny, nierzadko alkohol na spotkaniach towarzyskich leje się strumieniami i znacznie łatwiej sięgnąć po papierosa czy narkotyki. Okres wakacyjny sprzyja większej dostępności środków psychoaktywnych. To też czas w którym chcemy odpocząć, wyluzować i zapomnieć o swoich codziennych obowiązkach. Wyjeżdżamy ze znajomymi pod namioty, na biwaki czy wycieczki, imprezujemy, bawimy się. W tym okresie bardzo łatwo można się uzależnić.

więcej
Przyczyny wypalenia zawodowego

20.07.2021 Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe często wiąże się z długotrwałym i przewlekłym stresem spowodowanym wieloma czynnikami oddziałującymi przez bardzo długi czas na jednostkę, z którymi ona nie może sobie sama poradzić. W wyniku tego doświadcza ona wyczerpania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Współwystępowanie tych czynników doprowadza do powolnego i stopniowego pogorszenia nastroju, negatywnego myślenia o sobie i innych oraz do różnorodnych problemów zdrowotnych, na przykład hormonalnych, gastrycznych, wieńcowych itp. Czynniki sprzyjające pojawieniu się wypalenia zawodowego możemy podzielić na czynniki osobowe, czynniki interpersonalne oraz organizacyjne, czyli środowiskowe, które mogą być związane z środowiskiem fizycznym pracy, rozwojem zawodowym, stylem kierowania organizacją oraz ze sposobami wykonywania obowiązków zawodowych przez pracownika i rutyną w pracy.

więcej
Lęk i napięcie w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD)

13.07.2021 Lęk i napięcie w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD)

Osoby chorujące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne doświadczają ogromnego lęku i napięcia. Zauważają przy tym, że poprzez różnego rodzaju kompulsje mogą szybko rozładować te nieprzyjemne emocje i poczuć chwilową ulgę. Są to tak silne emocje, że czują, że w danej chwili nie mają innej alternatywy niż poddanie się tym natrętnym czynnościom. Po dłuższym czasie często pojawia się refleksja nad tym i chory zdaje sobie sprawę z bezsensowności swoich zachowań i ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie społeczne i zawodowe, jednak oprzeć się tym czynnościom w chwili odczuwania silnego lęku jest bardzo trudne, często wręcz niemożliwe. Na poziomie racjonalnym chory wie, że to nie ma sensu, jednak na poziomie emocjonalnym mieszanka bardzo silnych i nieprzyjemnych emocji i perspektywa doznania ulgi popycha go w irracjonalne zachowania. I tym sposobem osoba z OCD może dwie godziny wychodzić z domu sprawdzając przy tym 50 razy czy poprawnie zamknęła drzwi i zakręciła kran.

więcej
Już nie dzieci, jeszcze nie dorośli - wyzwania wchodzenia w dorosłe życie.

10.06.2021 Już nie dzieci, jeszcze nie dorośli - wyzwania wchodzenia w dorosłe życie.

Dorastanie i wchodzenie w dorosłość to czas związany z wieloma zmianami, który może być dla nas wymagający i trudny. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że nie stajemy się dorośli 
w moment, to proces, w trakcie którego mamy wiele wyzwań i zadań do zrealizowania. Amerykański psycholog rozwojowy Jeffrey Arnett stoi na stanowisku, że należy wyodrębnić nowy fragment rozwoju pomiędzy adolescencją a dorosłością, który nazywa „wyłanianiem się dorosłości".

więcej
Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.