Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Skąd bierze się stres i jakie są jego skutki

mężczyzna w koszuli rozmawia przez telefonem

Stres jako znak czasów

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam niemal nieustannie. Wielu z nas skarży się choćby na stres w pracy. Objawy stresu bywają różne. Kiedy jednak trwa dłużej, w każdym wypadku oznacza poważne skutki, wpływa bowiem negatywnie na naszą kondycję zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Poznaj definicję stresu i dowiedz się, dlaczego jest groźny. 

 

Stres – definicja 

„Stres jest nieswoistą reakcją organizmu na wszelkie stawiane mu żądania" (Selye, 1977, s. 25) – tak brzmi książkowa definicja stresu. Czym jednak jest stres w praktyce? To sposób, w jaki nasz organizm odpowiada na nieoczekiwane sytuacje. By być przygotowanym do walki, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa jej krzepliwość, zasila mięśnie w dodatkowe rezerwy energii. Ten szczególny stan w świecie zwierząt ma zawsze charakter krótkotrwały – kończy się dokładnie w momencie zniknięcia zagrożenia (lub zwierzęcia ☺). Inaczej dzieje się tylko w przypadku człowieka – stres bywa dla niego procesem długotrwałym. Ludzie nie tylko rozpamiętują niebezpieczeństwa, które już minęły, ale także martwią się na zapas, sprawiając, że w poczuciu stałego zagrożenia pozostaje nie tylko ich umysł, ale i ciało.

 

Stres – objawy

Krótkotrwały stres pomaga nam w przetrwaniu wyjątkowych sytuacji. Mobilizuje nas do działania. Napięciu towarzyszy lepsza wydajność czy koncentracja. Inaczej jest, gdy pojawia się poczucie, że zagrożenie przerasta nasze możliwości. Nie przezwyciężamy sytuacji, która wywołuje stres, a tym samym sprawiamy, że pozostaje on z nami na dłużej. A długotrwały stres ma wiele negatywnych skutków. Do najczęściej występujących objawów stresu należą: spadek wydajności i koncentracji, rozdrażnienie, zmęczenie i problemy z pamięcią.

 

Skutki długotrwałego stresu

Stan wyjątkowy, jakim dla organizmu jest stres, to ogromne obciążenie. Jeśli trwa dłużej niż to konieczne, negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Kiedy nie potrafimy rozładować stresu, w naszym ciele gromadzą się w nadmiarze substancje wewnątrzwydzielnicze, co prowadzi w konsekwencji do wielu przypadłości, takich jak nadciśnienie tętnicze czy wrzody żołądka, a także do obniżenia naszej odporności. Stres jest więc nie tylko ogromnym zagrożeniem w sferze psychiki, bo psuje nasze samopoczucie i relacje z bliskimi, ale i fizjologii, zwiększając zapadalność na różne choroby.

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.