Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Psycholog dla młodzieży - kiedy warto udać się do psychologa?

Czas dorastania jest wyjątkowo trudnym czasem w naszym życiu. To czas poszukiwania tożsamości, dobierania przyjaciół, kształtowania światopoglądu i czas eksperymentowania. To także okres wielu zmian, często szybkich i gwałtownych. To, co wczoraj było wielką fascynacją, jutro może być tylko mglistym wspomnieniem.

młodziez z telefonami 

Czasami dorosłym trudno jest zrozumieć i zaakceptować intensywność zmian w życiu ich dorastających dzieci. Jednak także młodym nie jest łatwo. Z jednej strony mają racje rodziców, z drugiej – jak nigdy przedtem – zależy im na opinii rówieśników. Często to właśnie wtedy podejmują pierwsze życiowe decyzje, przeżywają pierwsze rozterki. W bardzo wielu przypadkach towarzyszy im wtedy niepewność i poczucie bycia pomiędzy – pomiędzy światem dzieci i światem dorosłych.

Praca z nastolatkiem jest bardzo specyficzną formą relacji. To zetknięcie dwóch światów: młodego człowieka i terapeuty, co by nie mówić – reprezentanta świata dorosłych. Jednak dzięki naszemu podejściu, w którym to Klient jest „ekspertem" od swojego życia, terapia nie polega na konfrontacji. Relacja terapeutyczna oparta jest na zaufaniu i akceptacji świata Klienta. Zrozumienie młodego człowieka daje możliwość dostrzeżenia, że wiele rzeczy, które robi, są pomysłami na zaspokojenie ważnych dla niego potrzeb. Między innymi dlatego tak bardzo lubimy pracować z młodzieżą w naszym gabinecie. Wiemy, że potrzeby naszych Klientów są nienegocjowane, jedyne co można zmieniać to sposób ich zaspokajania. I o tym trzeba rozmawiać z nastolatkami.

 

Coaching Młodzieży

Popularnym rozwiązaniem, które wybiera wielu nastolatków jest coaching młodzieży. W pracy psychologicznej prowadzonej w formie coachingu duży akcent kładziemy na rozpoznanie potrzeb młodego człowieka. Staramy się wspólnie odnaleźć mocne strony Klienta. W trakcie rozmowy psycholog potrafi zauważyć, co sprawia, że młody człowiek jest wyjątkowy.

 

Ważne pytania

Ponieważ czas dorastania wiąże się często z niepewnością siebie, bardzo cenne mogą być wskazówki, które pomagają odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące tego:

  • kim jestem?
  • w czym jestem dobry?
  • czego potrzebuję?

Lepsze poznanie swoich możliwości jest niezmiernie istotne w sytuacjach podejmowania ważnych decyzji dotyczących takich spraw jak: szkoła, wybór partnera, wyjazd na stypendium, łączenie nauki z pracą itd.

Młode osoby często decydują się na pewne kroki życiowe, przekładające się bezpośrednio na ich przyszłość, ponieważ tak robią inni albo radzą rodzice. Wiemy, że robienie czegoś, co nie jest zgodne z tym, czego młody człowiek chce, jest bardzo trudne i może sprawiać wiele cierpienia. Dzięki uważnemu słuchaniu, w trakcie sesji coachingowej psycholog dla młodzieży może zwrócić uwagę na predyspozycje, które Klient przejawia w danym kierunku. Kiedy człowiek je zna, może stać się wyjątkowy, rozwijać się w kierunku, w którym jest dobry. Takie podejście zapewnia nie tylko sukces, ale jest także dodatkową wartością wiążącą się z poczuciem spełnienia w życiu.

 

Dokąd zmierzam?

W trakcie spotkania pomagamy określić klientowi cel, a następnie pracujemy nad krokami, które będą zbliżać młodego człowieka do jego osiągnięcia. Z naszego doświadczenia wynika, że dla młodzieży określenie takiego celu jest bardzo pomocne. Niezwykle istotne dla młodych ludzi jest znalezienie celu, bo wtedy bardzo się mobilizują, widzą sens w robieniu różnych małych kroków. Rozumieją oni wtedy, że takie małe kroki przekładają się na coś większego, na coś co ma znaczenie dla nich.

 

Psychoterapia

Innym aspektem pracy z młodzieżą jest terapia młodzieży. Często młodzi ludzie mają problemy z adaptacją w nowym miejscu zamieszkania, np. w związku z wyjazdem na studia. Wiemy, że takie wydarzenia mogą powodować dużo cierpienia. Zauważamy, że coraz trudniejsze staje się nawiązywanie znajomości, co skutkuje dużym poczuciem osamotnienia i może prowadzić do rozwoju zaburzeń depresyjnych. W wielu takich przypadkach pomocne może być uczestniczenie w psychoterapii.

 

Warto szukać pomocy

Uważa się, że zaburzenia lękowe mogą dotykać do 20% dzieci i nastolatków. Częstym problemem są tzw. myśli natrętne. Wiele problemów związanych z trudnymi doświadczeniami wyniesionymi z domu, szkoły, sytuacjami kryzysowymi wymaga uważnego zajęcia się nimi. W gabinecie terapeutycznym można znaleźć przestrzeń dla zastanowienia się i wspólnej pracy nad problemami. Kiedy młody człowiek cierpi, niezwykle ważne jest, by jak najszybciej i najskuteczniej mu pomóc. Dzięki psychoterapii można sprawić, że młody człowiek, którego problemy powodowały wiele bólu, cierpienia i znacząco utrudniały funkcjonowanie, poradzi sobie z nimi w atmosferze zaufania i poczucia bezpieczeństwa, a następnie rozpocznie inne życie. Zajmujemy się szerokim spektrum problemów emocjonalnych, które spotyka się u młodzieży, m.in. tymi o charakterze nerwicowym. Uważamy, że w przypadku tych problemów bardzo ważne jest skorzystanie z pomocy psychologa. W naszym gabinecie terapia młodzieży może być prowadzona w formie terapii indywidualnej lub terapii diady, np. z rodzicem.

Warto pamiętać, że zgodnie ze standardami etycznymi pracy psychologa, korzystanie z pomocy psychologicznej przed ukończeniem 18 roku życia musi odbywać się za zgodą rodziców.

Ważne! Jeśli borykasz się z problemem, o którym nie możesz powiedzieć rodzicom ani opiekunom, pamiętaj, że jest specjalny telefon zaufania 116 111 

 

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.