Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach - główne założenia pomocy psychologicznej w nurcie TSR

Nurt Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych. Oryginalna nazwa brzmi Solution Focused Brief Therapy. Korzenie terapii sięgają podejścia Miltona Eriksona, który mawiał, że „Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają."

W terapii Klient i terapeuta pracują nie tyle nad rozwiązaniem danego problemu, ale nad budowaniem rozwiązań (solving problems vs creating solutions). Terapia TSR należy do terapii ustrukturalizowanych. Metody i zasady pracy są ściśle określone. Terapeuta jest „ekspertem" od prowadzenia procesu terapeutycznego, a Klient jest „ekspertem" od swojego życia. Sesja terapeutyczna jest zatem spotkaniem dwóch „ekspertów", dwóch partnerów, których łączy wspólny cel – budowanie rozwiązań.

To co odróżnia TSR od innych modeli psychoterapeutycznych to podejście do diagnozy psychologicznej. W TSR nie diagnozuje się Klienta, gdyż problem i rozwiązanie leżą na dwóch różnych, przeciwległych końcach. Tam gdzie jest problem, nie znajdziemy rozwiązania. Tam gdzie jest rozwiązanie, problem nie występuje.

Kolejną ważną rzeczą, którą kierują się terapeuci jest tzw. filozofia centralna TSR:

  • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
  • Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
  • Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.

 

Prostota tej filozofii jest urzekająca, ale jak to bywa, nie jest łatwa do stosowania w życiu. Niemniej, głęboko wierzymy w sens praktykowania, gdyż efekty i zmiany, które obserwujemy u naszych Klientów są najlepszym dowodem na jej słuszność.

TSR charakteryzuje krótkoterminowość i oszczędność, co w praktyce oznacza, stosowanie takiej ilości interwencji terapeutycznych i tylu sesji ile Klient uzna za niezbędne. Nie ma przyzwolenia na przedłużanie procesu terapeutycznego ponad to, czego potrzebuje Klient. Takie podejście działa motywująco.

 

 

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.