Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Wypalenie zawodowe. Jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe. Jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe zwykle rozwija się bardzo powoli, w sposób niezauważalny, dlatego łatwo jest przeoczyć pierwsze symptomy. Proces wypalenia składa się z kilku etapów, a im bardziej zaawansowane stadium, tym dłuższa i trudniejsza droga do odzyskania stanu równowagi psychicznej. Ważne jest jednak, że na każdym etapie wypalenia możesz próbować sobie pomóc, aby przywrócić dobrostan psychiczny. Im wcześniej rozpoznasz sygnały ostrzegawcze, tym szybciej uda ci się odzyskać równowagę. 

Objawy wypalenia zawodowego

Do objawów wypalenia zawodowego zaliczamy długotrwałe zmęczenie i niechęć do pracy, która wcześniej dawała nam radość i satysfakcję. Zmęczenie to nie ustaje nawet w wyniku solidnego odpoczynku. Co więcej, do niechęci i obojętności wobec wykonywanych zadań, współpracowników czy klientów dochodzi także cynizm i poczucie winy, gdy zauważamy, że nie jesteśmy już w stanie wykonywać swoich obowiązków wystarczająco dobrze, poczucie bezradności, beznadziejności, apatia, złość, a także różne objawy psychosomatyczne w postaci na przykład bólu głowy czy brzucha itp. W wyniku doświadczanych przez nas trudności obniża się energia i jakość wykonywanej pracy, spada motywacja do rozwoju zawodowego, towarzyszy nam dyskomfort, poczucie niezadowolenia i klęski, zmniejsza się także wiara w nasze możliwości i samoocena. Zaczynamy czuć się nieprzydatni zawodowo, doświadczamy negatywnych myśli i nieprzyjemnych uczuć związanych z pracą. Czujemy się osamotnieni, często sami wycofujemy się z relacji ze współpracownikami. Długotrwały stres, wyczerpanie fizyczne, brak cierpliwości, drażliwość i poirytowanie mogą skutkować odkładaniem obowiązków na później, przekładaniem spotkań, coraz częstszymi i dłuższymi absencjami, a nawet nieprzemyślaną i pochopną rezygnacją z pracy. W zaawansowanym stadium może pojawić się teżdepresja, myśli samobójcze, napady lęku i psychosomatyczne choroby, takie jak wrzody żołądka czy nadciśnienie.

Przyczyny wypalenia


Najczęstszymi przyczynami wypalenia zawodowego jest stres, silne napięcie i frustracje, spowodowane na przykład dużą ilością nowych obowiązków, dużą odpowiedzialnością w miejscu pracy.


Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?


1. Weź urlop i odpocznij
Wybierz się z rodziną lub przyjaciółmi na dłuższy urlop, z dala od obowiązków zawodowych. Pomoże ci to zdystansować się i nabrać sił.

2. Nie przynoś pracy do domu.
Staraj się kończyć pracę w ciągu dnia i nie zabieraj jej do domu, aby dokończyć. Pozwoli ci to na uniknięcie stresu związanego z przepracowaniem i ciągłym myśleniem o pracy.

3. Miej czas na swoje hobby po pracy.
Znalezienie swojego ulubionego zajęcia, które sprawia przyjemność, pozwoli ci zredukować stres i oderwać swoje myśli od pracy. Zrób coś przyjemnego dla siebie, rozwijaj swoje zainteresowania i zacznij żyć.

4. Poproś o pomoc zaufaną osobę.
Powiedz przełożonemu lub zaufanemu koledze, że potrzebujesz pomocy. Dzięki temu otrzymasz wsparcie, które jest bardzo ważne w sytuacji wypalenia zawodowego.
5. Zadbaj o aktywność fizyczną.
Chodź systematycznie na spacery, zapisz się na fitness, pływanie lub inną formę zajęć ruchowych, którą lubisz. Sport i aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie.

6. Zaplanuj swój rytm dnia od nowa.
Spróbuj przearanżować swoje obowiązki, tak, aby były one mniej wyczerpujące i uciążliwe. Być może konieczne będzie zrobienie tego kilka razy, aby osiągnąć zadowalające rozwiązanie. Testuj i sprawdź co będzie najlepsze dla ciebie.

7. Zapisz się na warsztaty z radzenia sobie ze stresem.
Warsztaty wyposażą cię w niezbędną wiedzę i narzędzia do radzenia sobie w stresogennych sytuacjach. Niezależnie od tego, czym zajmujesz się zawodowo, warsztaty z pewnością ci się przydadzą.

8. Zmień pracę.
Jeśli pomimo wielu prób i zmian nadal praca jest dla ciebie problemem i czynnikiem stresogennym, odejdź z niej. Nie rób tego jednak pochopnie, tylko dokładnie przemyśl swoje działanie i skonsultuj z rodziną. Czasem odejście z pracy to jedyne i zarazem najlepsze rozwiązanie. Być może zbawienne okaże się przekwalifikowanie, zmiana branży i miejsca pracy.

9. Zgłoś się do specjalisty.
Jeśli próbowałeś już wszystkiego i nadal nie widzisz poprawy, najlepiej zgłosić się do specjalisty. Wypalenie zawodowe to bardzo poważne schorzenie i nie można tego bagatelizować. Odwiedź psychologa lub psychoterapeutę. Pomoże ci to dotrzeć do źródeł problemów i zrozumieć siebie. Dzięki temu wyznaczysz sobie kierunek wyjścia z tej trudnej sytuacji i nową ścieżkę kariery zawodowej.

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.