Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Talk&Solve - skutecznie leczymy agresje u dorosłych, dzieci oraz par

Terapia agresji dzieci


Twoje dziecko zachowuje się agresywnie? Często kłóci się z innymi, bije rówieśników? Krzyczy, drapie, gryzie, ma problemy w kontaktach z innymi, dorośli mają go dość... Widzisz, że jest wobec tego bezradne, wyobrażasz sobie jak może mu być z tym trudno, ale nie możesz nic na to poradzić? I chociaż próbowałeś wielu sposobów, nic nie działało? To może właśnie ten moment, by zdecydować się na terapię agresji dla dzieci.


W naszej pracy z dziećmi mającymi problem z agresją wykorzystujemy elementy skandynawskiej metody Kids' Skills, w stosowaniu której mamy duże doświadczenie. Sesja może być prowadzona w obecności rodziców, lub rodzic może poczekać na dziecko. Czas spotkania: 50 minut, koszt 150 zł.

Zaufaj doświadczeniu naszych specjalistów, umów wizytę.

 

Psychologowie pracujący z dziećmi, praktycy metody Kids' Skills:
Kamila
Kalbarczyk
Monika
Rzońca
Justyna
Goszczyńska
Monika
Snopkowska
Terapeuta Kamila Kalbarczyk Terapeuta Monika Rzońca

 

 

Terapia agresji dorosłych


„Wyprowadziło mnie to z równowagi" – ile razy powtarzasz sobie, że nie masz problemu z agresją? Jak często myślisz też, że coś jest nie w porządku, że niepotrzebnie zniszczyłeś jakiś przedmiot, zraniłeś bliską sobie osobę. Czułeś, że nie kontrolujesz swoich zachowań? Widziałeś, jak obezwładnia Cię to ogromnie silne uczucie? Warto dać sobie pomóc. Spojrzeć na swoją złość, wspólnie z psychologiem zastanowić się, co powoduje, że stajesz się agresywny i jak to zmienić. 

Zapraszamy na sesje psychoterapii indywidualne osoby, które czują, że mają problem ze swoją agresją. Spotkania umawiane są w dogodnych terminach, zazwyczaj raz w tygodniu, sesje trwają 50 minut, koszt 150 zł.

Polecani psychologowie:
Kamila
Kalbarczyk
Monika
Rzońca
Justyna
Goszczyńska
Terapeuta Kamila Kalbarczyk Terapeuta Monika Rzońca
Monika
Snopkowska
Zuzanna
Podkowicz
 
Psycholog, terapeuta Zuzanna Podkowicz  


Zaufaj doświadczeniu naszych specjalistów.

 

Terapia agresji par i małżeństw

Kłócicie się, nie możecie się porozumieć? Cierpi na tym cała rodzina, a najbardziej wasz związek? I nie wiecie, co z tym zrobić. A przecież chcielibyście, żeby było jak najlepiej, tylko, że on/ona... i tyle powodów, by znów się pokłócić, dać ujście swojej wściekłości.
W gabinecie Talk&Solve specjaliści pracują z parami, które borykają się z problemem agresji w związku. Dzięki wspólnej pracy wielu klientów odkryło inne drogi komunikowania swoich potrzeb, co skutkowało poradzeniem sobie ze swoją agresją.

W terapii zawsze uczestniczą obie osoby, ustalamy dogodne terminy dla obu stron. Każda sesja trwa 80 minut, kosztuje 200 zł.

Nasi specjaliści:
Kamila
Kalbarczyk
Monika
Rzońca
Justyna
Goszczyńska
Terapeuta Kamila Kalbarczyk Terapeuta Monika Rzońca
Monika
Snopkowska
Zuzanna
Podkowicz
 
Psycholog, terapeuta Zuzanna Podkowicz  

 

Chcesz się umówić na wizytę skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo.

Pracujemy 7 dni w tygodniu od godziny 9 -21. Prowadzimy terapię w weekendy.

Sesje terapii indywidualnej dla osób dorosłych jak i dzieci oraz par prowadzimy w naszym gabinecie Talk&Solve w samym Śródmieściu Warszawy, ul. Kaczyńskiego 7 lok. 6.

 

Agresja budzi zazwyczaj negatywne skojarzenia. Najczęściej przychodzą na myśl bójki, kłótnie, przemoc fizyczna. Słowem to, czego w życiu społecznym chcemy się wystrzegać. We współczesnym świecie agresja jest wszechobecna. Mamy z nią styczność podczas oglądania filmów, czytania wiadomości w serwisach informacyjnych, czy grania w gry wideo. Z tego powodu, problem nadmiernej agresji w społeczeństwie staje się coraz częstszy.

 

kobieta uderza mężczyznę

Czym jest agresja?

 

Według definicji Philipa Zimbardo, agresja to zachowania, które wyrządzają psychiczną lub fizyczną krzywdę innym ludziom. Z perspektywy behawioralnej postrzegamy agresję jako zachowanie w odpowiedzi na bodziec. Jeśli wyobrazimy sobie sytuację niebezpieczną, zagrażającą, nasza agresywna reakcja może mieć funkcję obronną. W takich sytuacjach rysuje się pozytywne, adaptacyjne znaczenie agresji. Agresja może być również „środkiem" do osiągnięcia innego, zamierzonego celu, na przykład może skupiać uwagę otoczenia, której się domagamy lub być elementem autowaloryzacji dodającym pewności siebie. Z perspektywy terapeutycznej agresja jest wyuczonym schematem zachowania, którego możemy się oduczyć i zastąpić innym, bardziej pożądanym. Kluczowym pytaniem w pracy z agresją jest pytanie „po co" człowiek aktywuje zachowanie agresywne. O co walczy lub co chce ochronić?

 

Jakie są najczęstsze przyczyny agresji?

 

Ludzie niewątpliwie różnią się w przejawianym poziomie agresji. Jednak skąd biorą się te różnice? Jedna z hipotez mówi o istotnej roli czynników genetycznych. Z kolei inni badacze zauważają, że przyczyną agresji jest często tzw. modelowanie. Kiedy obserwujemy agresywne zachowanie w naszym otoczeniu (zarówno „na żywo", jak i w telewizji), możemy mieć skłonność do naśladowania tych schematów we własnym postępowaniu. Oznacza to, że dzieci, które obserwują agresywnych rodziców, same będą miały prawdopodobnie większą skłonność do agresji. Inna hipoteza mówi o tym, że to czynniki osobowościowe w największym stopniu determinują poziom agresji. Podkreśla się tutaj dużą rolę reaktywności emocjonalnej, czyli tendencji do bardzo emocjonalnego reagowania na wiele sytuacji. Agresja jest często determinowana także przez czynniki sytuacyjne. Najczęściej pojawia się w przypadku wystąpienia frustracji, czyli wtedy, kiedy uniemożliwia się danej osobie osiągnięcie celu. Bywa także odpowiedzią na prowokację, pochodzącą z otoczenia. Warto zauważyć, że uzależnienia także sprzyjają przejawianiu agresywnych zachowań.

 

Jak radzić sobie gdy w rodzinie jest ktoś agresywny?

 

Agresja w rodzinie to jeden z powszechniejszych problemów społecznych. W przypadku, kiedy bliska nam osoba zachowuje się w sposób agresywny, warto dać jej przestrzeń na uspokojenie się. Powinniśmy wtedy wykazać się cierpliwością i dopiero, kiedy osoba ochłonie, postarać się z nią przeprowadzić spokojną rozmowę o przyczynach takiego zachowania. Niezwykle ważne jest wsparcie. Nasz bliski musi czuć, że nie potępiamy go za jego wybuchy, ale staramy się zrozumieć i chcemy pomóc. Zdarzają się jednak sytuacje, że osoba traci zupełnie nad sobą kontrolę, a napady agresji stają się bardzo częste. Może towarzyszyć temu także agresja fizyczna, która przecież stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. W takich przypadkach należy niezwłocznie porozmawiać z bliską osobą o udaniu się do specjalisty.

 

Kiedy zgłosić się do psychologa z problemem agresji?

 

Nadmierna agresja może stanowić poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Klienci zazwyczaj zgłaszają się do psychologa w dwóch przypadkach: kiedy sami dostrzegą problem lub kiedy bliscy poproszą ich o udanie się do specjalisty. W terapii spotykamy się z Klientami, dla których reakcje agresywne stają się męczące, niekontrolowane, zachowanie wykracza poza społeczne normy i wprawia w zakłopotanie. Jeśli natomiast zachowanie agresywne pomaga realizować cel, dana osoba nie będzie postrzegać agresji jako problem, a na terapię wówczas kierowana jest przez osobę trzecią, „obserwatora". Najczęściej jest to osoba bliska, która dostrzega lub doświadcza negatywnych konsekwencji zachowania osoby agresywnej. W obu przypadkach terapia indywidualna jest bardzo skutecznym środkiem do zmiany, zarówno u dorosłych, młodzieży jak i u dzieci.

 

Jak długo trwa leczenie agresji?

 

Terapie agresji mogą mieć różną długość - od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od nurtu psychoterapii. W terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach stawiamy na krótkoterminowość. Pomagamy poradzić sobie z problemem w możliwie jak najszybszy sposób. Grupowa terapia agresji w naszym gabinecie trwa 3 miesiące. To optymalny czas, który pozwala na budowanie satysfakcjonujących dla Klienta rozwiązań jego problemu. Jednak warto podkreślić, że przypadek każdego Klienta jest indywidualny. Nie można więc zagwarantować, że każdy będzie potrzebował dokładnie takiej samej liczby spotkań, żeby przezwyciężyć swoje trudności.

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie u psychologa?

 

Pierwsze spotkanie zawsze rozpoczyna się od luźniej rozmowy. Klienci często są wtedy bardzo zdenerwowani. To zrozumiałe! Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze spotkanie wymaga wiele odwagi i doceniamy, że Klient się nią wykazał. W TSR chcemy dowiedzieć się, jak wygląda życie naszego Klienta, więc chętnie rozmawiamy o jego naturalnych obszarach funkcjonowania, tj. o pracy, o rodzinie, o pasji, itd. Nie skupiamy uwagi na „rozdrapywaniu ran". Skupiamy się głównie na tym, jak ma wyglądać życie Klienta, kiedy ten problem przestanie istnieć. Najwięcej czasu poświęcamy właśnie na wizję życia bez agresji, ponieważ to cel, dla którego Klient znalazł się na spotkaniu.

 

Jak wygląda cały proces zmiany? - historia Ani

 

Wielu z nas agresja błędnie kojarzy się ze środowiskiem patologicznym. Wydaje nam się, że problem ten dotyka tylko najbiedniejszych, niewykształconych, uzależnionych od alkoholu. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Agresja dotyka ludzi niezależnie od ich statusu socjoekonomicznego i tak naprawdę, w pewnym stopniu dotyczy każdego z nas.

Ania (imię zmienione) to kobieta w średnim wieku. Ma męża, dzieci, dobrą pracę. Mogłoby się wydawać, że wiedzie życie idealne. Jest jednak pewien problem, który zatruwa jej codzienność. To nadmierna agresja. Ania zgłosiła się do psychologa, ponieważ zauważyła, że staje się coraz bardziej agresywna wobec swoich dzieci i męża. W pewnym momencie domowe awantury stały się codziennością. Ania czuła, że traci nad sobą kontrolę. Patrząc, jak sprawia ból swojej rodzinie, ogromnie cierpiała, ale tendencja do agresji była silniejsza od niej.

W czasie terapii okazało się, że Ania reaguje agresywnie głównie ze względu na nadmiar obowiązków. Od wielu lat tkwiła w ciężkiej sytuacji zawodowej z przekonaniem, że jeśli ona czegoś nie zrobi, to wszystko się zawali. Nie dawała rady sprostać wszystkim zobowiązaniom, co rodziło frustrację. W pracy nie dawała poznać, że jest na krańcu wytrzymałości, ale za to w domu już jej nie starczało sił, żeby udawać.

Pierwszym krokiem na drodze zmiany było wygospodarowanie 20 minut dziennie na jej ulubiony serial. Domownicy ucieszyli się, że mama będzie w spokoju oglądać telewizję, zamiast rozstawiać wszystkich po kątach. Już ta jedna mała zmiana była sygnałem dla niej, że świat nie zawali się przez 20 minut bez jej kontroli. Dalej był czas na powolne, bezpieczne budowanie granic w pracy. W procesie zmiany cenna była Ani determinacja oraz wsparcie jej rodziny.

Ania jest podobna do wielu z nas. My także w pogoni za wypełnieniem obowiązków często nie potrafimy odpuścić. Rodzi to frustrację, która z kolei prowadzi do agresji. W przypadku jej wystąpienia, nie ma sensu odwlekać zmierzenia się z tym problemem, ponieważ w ten sposób krzywdzimy najbliższych i siebie samych. Pomoc specjalistów jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko mieć odwagę z niej skorzystać.

 

Prowadzimy grupy psychoedukacyjne dotyczącej prolemu agresji. Jeśli jesteś zainteresowany tą formą spotkań, napisz do nas na terapeuci@talkandsolve.pl

Zapraszamy

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.