Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Do poczytania

Rodzicielstwo a spokój i spełnienie - jak pielęgnować radość, bliskość i harmonię w rodzinie

Gwiezdne wojny? Sprawdź, że może być inaczej! Dasz radę!problemy dzieci

Wielu rodziców zmaga się z problemami wychowawczymi, jakie sprawiają im ich dzieci. A co, jeśli to tak naprawdę nie są problemy, a po prostu brak pewnych umiejętności? Wystarczy, że dziecko się ich nauczy i trudność, postrzegana jako problem, zniknie. Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Otóż nie. To fińska metoda Kids' Skills, która zmienia sposób myślenia o problemach wychowawczych. W tej metodzie, problemy nie istnieją, istnieją tylko umiejętności!

Poczucie ciągłej walki, mordęga, stres...

Macierzyństwo to wyzwanie! Wszystko się zmieni, zobaczysz. Przed Tobą długa droga, pełna pracy i trudności. Nie będzie lekko. Małe dzieci mały kłopot... Każdy rodzic choć raz w życiu usłyszał od kogoś takie słowa. Słysząc je, kurczymy się w środku, mamy ochotę uciec, schować się lub głośno zaprotestować. Towarzyszy nam wybuchowa mieszanka uczuć. Zaczynamy się zastanawiać, kto daje innym prawo do oceniania, narzucania nam swoich doświadczeń i sposobu patrzenia na świat. Czy rodzicielstwo tak właśnie wygląda? Bycie rodzicem to nieustanne mierzenie się z problemami, trudnościami i wyzwaniami, tylko na różnym poziomie? Nie zgadzam się! To nie musi tak wyglądać! Dlaczego?

„Świat jest takim jakim go widzimy" Seneka

Może być inaczej! Dasz radę!

Radość z rodzicielstwa, uczucie spełnienia i spokoju, możliwe są wówczas, gdy sam sobie na to pozwolisz, gdy dasz sobie szansę dostrzec takie wartości w byciu rodzicem. Powinieneś uświadomić sobie, że to w Tobie ukryte jest piękno i ciepło, jakie może dać Ci rodzicielstwo. Dopiero po akceptacji tego, jaki jesteś i jacy są Twoi bliscy, możesz zacząć kształtować swój świat takim, jaki chcesz, by był. Dopiero wówczas, ze zwielokrotnioną siłą poczujesz, jak umacnia się wasza relacja, a problemy...

Problemy nie istnieją!

Znów, czując złość, bezradność i stres w obliczu trudności rodzicielskich, możemy usłyszeć wzdychania i komentarze „życzliwych": Współczuję. Taki wiek. Kiedyś dzieci były inne. Z tym trzeba coś zrobić... Niestety, takie słowa nie pomagają, lecz potęgują naszą frustrację. Sprawiają, że odczuwamy ciążącą na nas presję, której nie potrafimy sprostać. Czujemy, że jako rodzice ponosimy porażkę. Naprzeciw wszelkim trudnościom wychodzi zaufanie i wiara w Dziecko. Bo to ono jest EKSPERTEM od samego siebie, nikt inny. Podobnie jak my jesteśmy ekspertami od nas samych. Pamiętasz, gdy byłeś dzieckiem? Kto lepiej od Ciebie wiedział, czego potrzebujesz? Kto, poza Tobą, mógł dostrzec, dlaczego tak naprawdę danym zachowaniem wołasz o uwagę i pomoc? Dzieci mogą prosić o spełnienie swoich potrzeb jedynie poprzez zwrócenie na siebie uwagi. Jak wiemy, mają na to wiele sposobów. Te niekonwencjonalne sposoby zabiegania o uwagę najczęściej określamy jako problemy wychowawcze. Powinniśmy jednak spojrzeć na to inaczej. To nie są problemy, a raczej brak konkretnych umiejętności. Dzieci nie postrzegają zwykle trudnych sytuacji jako problemu. Dzieci widzą je zazwyczaj jako brak pewnych zdolności, których jeszcze nie zdążyły się nauczyć.

„Spójrz na świat oczami dziecka."

Istnieją Umiejętności!

Energia i siła rodzicielstwa są w nas. Napędza je wrodzona, bezwarunkowa miłość. Trudności, które napotykamy, wynikają najczęściej z braku jakiejś umiejętności. To może dotyczyć zarówno naszej umiejętności jako rodzica, ale także umiejętności dziecka. Takie spojrzenie na wszelkie przeciwności, jakie napotyka nasze dziecko, pozwoli zachować nam to magiczne myślenie, że nasza rodzicielska misja to nie gwiezdne wojny, a intergalaktyczna wspólna podróż po jednej stronie mocy! Po przeciwnej stronie każdego problemu, jaki napotyka dziecko, stoi umiejętność, której może się nauczyć, aby ten problem przezwyciężyć. W metodzie Kids' Skills nie rozmawiamy o problemach, ale o zdolnościach, jakie dziecko może rozwinąć. Skupiamy się na konkretnych rozwiązaniach, które w prosty sposób mogą przełożyć się na poprawę funkcjonowania dziecka w codziennym życiu. Dzięki tej efektywnej metodzie, można przezwyciężyć wszelkie trudności, jakie napotyka dziecko. "W ten sposób, rodzice mogą odzyskać radość z najpiękniejszego daru, jaki mogli otrzymać – daru bycia rodzicem" - mówi Katarzyna Niemiec-Kosek, psycholog Talk&Solve, praktyk metody Kids' Skills! Dam Radę!, a prywatnie mama trójki dzieci.

A Ty jakich UMIEJĘTNOŚCI potrzebujesz do pielęgnowania harmonii i bliskości w rodzinie?

Czujesz, że możesz i chcesz myśleć w kategoriach UMIEJĘTNOŚCI, nie PROBLEMÓW? Chcesz czuć jeszcze większą harmonię i radość z rodzicielstwa na co dzień? Zapraszamy na nasze warsztaty dla rodziców Jestem z Ciebie Dumny oraz spotkania indywidualne w oparciu o fińską metodę Kids' Skills Dam Radę!.

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Ul. Lecha Kaczyńskiego 7 lok. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.