Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Leczenie depresji – skuteczna pomoc doświadczonych psychologów i psychoterapeutów

Nasi specjaliśmy pomagają osobom cierpiącym z powodu depresji. Możesz zobaczyć nasz Zespół i sprawdzić dostępność psychologów na protalu Znany Lekarz. Możesz również zadzwonić i umówić spotkanie +48 603 44 88 88. Pracujemy w gabinecie w centrum Warszawy oraz prowadzimy psychoterapię on-line. Naszym priorytetem jest zapewnenie dyskrecji, zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa naszym Klientom. 

Jedna sesja trwa 50-60 minut, kosztuje 150 zł. Ilość i częstotliwość spotkań uzgadniamy współnie z Klentem biorąc pod uwagę wiele aspektów. Wszyscy pracujemy w krótkoterminowym podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach.


Psychologowie Talk and Solve zajmujący się depresją:
Kamila
Kalbarczyk
Monika
Rzońca
Katarzyna
Niemiec-Kosek
Terapeuta Kamila Kalbarczyk Terapeuta Monika Rzońca Terapeuta Katarzyna Niemiec-Kłosek
Rafał
Krajewski
Ewa
Tomaszewicz
Zuzanna
Podkowicz
Psycholog Rafał Krajewski Psycholog, terapeuta Ewa Tomaszewicz Psycholog, terapeuta Zuzanna Podkowicz

 

Podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego depresję?

Chcesz z niej szybko wyjść?

Umów się już dzisiaj na wizytę

tel: +48 603 44 88 88

e-mail: terapeuci@talkandsolve.pl

 

Nikomu nie jest obce stwierdzenie „mam depresję". Słyszymy je od kogoś lub sami nieraz wypowiadamy. Słowo „depresja" bardzo dobrze przyjęło się w codzienności. Często przypisujemy jej konkretny powód, ciężkie przeżycie, a czasem sami nie rozumiemy przyczyn. To zaburzenie występuje na tyle często, że przez psychiatrów i psychologów bywa nazywane „przeziębieniem w psychopatologii".

jesienny park kobieta na ławce

Statystyki pokazują, że na klinicznie zdiagnozowaną depresję cierpi od 5 do 17% populacji na świecie.

Najczęstsze objawy depresji to:

  • spadek nastroju 
  • długotrwale utrzymujący się smutek  
  • ogarniające poczucie nieszczęścia, beznadziejności
  • szybka męczliwość
  • brak zainteresowania czynnościami, które dotychczas cieszyły
  • przygnębienie i apatia
  • poczucie winy
  • samooskarżanie się
  • zmniejszona zdolność koncentracji i problemy z pamięcią
  • zaburzenia snu i apetytu
  • uporczywe myśli o śmierci, które w skrajnej postaci mogą doprowadzić do prób samobójczych

 

Ludzie z diagnozą depresji różnią się od siebie pod względem głębokości i czasu trwania objawów. Jedni zmagają się z depresją raz w życiu przez dany okres, podczas gdy inni doświadczają jej epizodycznie przez wiele lat. Przygotowaliśmy krótką Kartę Autodiagnozy Nastroju (załącznik), która może być pomocna jeśli chcesz samodzielnie zobaczyć co się dzieje z Twoim nastrojem. Jeśli jednak czujesz, że nawet to nie jest dla Ciebie łatwe, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

 

Czym jest depresja i jakie są jej typy?

 

W znaczeniu diagnostycznym depresje należą do grupy zaburzeń nastroju (afektu). Charakteryzują się intensywnym odczuwaniem przygnębienia w dłuższym okresie. Rodzaje depresji zależą od upatrywanych przyczyn. Przykładem mogą być:

  • depresja kliniczna, u podłoża której leżą zmiany chemii mózgu i systemu nerwowego,
  • depresja reaktywna, która jest reakcją naszego organizmu na traumatyczne doświadczenia,
  • depresja sezonowa pojawiająca się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym u osób reagujących na niedobory światła, (przeczytaj o depresji sezonowej SAD)
  • depresja poporodowa, występująca u kobiet najczęściej między 4-6 miesiącem po porodzie, więcej pisaliśmy o depresji poporodowej w osobnym artykule

W każdym z tych typów mogą wystąpić podobne, charakterystyczne dla spektrum depresji objawy.

 

Jak przebiega terapia w przypadku depresji?

Coraz więcej ludzi, cierpiących z powodu zaburzeń nastroju, decyduje się na terapię. Terapia może być głównym lub komplementarnym do farmakoterapii sposobem walki z depresją. Najczęściej Klienci wybierają terapię indywidualną, aby skutecznie leczyć depresję. W naszym gabinecie stosujemy Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach. To nowoczesny nurt psychoterapii krótkoterminowej, który koncentruje się na budowaniu rozwiązań z poszanowaniem możliwości i zasobów indywidualnych Klienta. Klienci, uczęszczając na terapię depresji w nurcie PSR, stopniowo zwalczają objawy, utrudniające im codzienne życie. Nasze doświadczenie wskazuje, że jest to skuteczne narzędzie do walki z depresją młodzieży. 

Symptomy depresji zauważone i opisywane przez naszych Klientów są dla nas bardzo ważną informacją. Stanowi ona o potrzebie pracy nad jak najszybszym odzyskaniem spokoju i energii, wyrównaniem nastroju, odzyskaniem radości na co dzień. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów. Umożliwiamy leczenie depresji po godzinach pracy – spotkania prowadzimy także w godzinach wieczornych (do 21:00). Krótkoterminowe leczenie depresji jest skuteczną metodą w walce z tym zaburzeniem. 

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie na terapii?

Pierwsze spotkanie na sesji terapeutycznej poświęcamy na poznanie sytuacji Klienta. Skupiamy się na rozmowie o tym, jak długo Klient zmaga się z problemem depresji i jakie jest jego nasilenie. Pytamy także o myśli, jakie towarzyszą na co dzień Klientowi. Pragniemy się dowiedzieć jak najwięcej o codziennym funkcjonowaniu Klienta. Pytamy o sfery takie jak praca czy związek, rodzina. "Niezwykle ważne jest dla nas również to, czy Klient pamięta swoje życie sprzed wystąpienia depresji i czy potrafi przywołać wspomnienia z tego okresu. W terapii depresji w nurcie TSR stawiamy na rozwiązania, dlatego pytamy Klienta o to, jak będzie wyglądało jego życie, gdy depresja ustąpi. Wspólnie staramy się budować rozwiązania, dzięki którym Klient może poczuć się lepiej i wygrać walkę z depresją", jak dodaje Monika Rzońca, psycholog Talk&Solve.

 

Kiedy zgłosić się do specjalisty z problemem depresji?

Mimo, że depresja jest relatywnie częstym zaburzeniem, zbyt rzadko bywa wykrywana i leczona. Badania pokazują, że średni czas pomiędzy wystąpieniem pierwszego epizodu depresji, a udaniem się do specjalisty, wynosi aż 8 lat. Warto pamiętać, że im wcześniej zareagujemy, tym łatwiej będzie nam poradzić sobie z problemem depresji. Powinniśmy pomyśleć o konsultacji psychologicznej, kiedy któryś z wyżej wymienionych objawów (lub kilka z nich jednocześnie) utrzymuje się przez ok. 2-4 tygodni. Jeśli natomiast objawy są bardzo silne i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty jak najszybciej.

 

Jak się przygotować do pierwszego spotkania?

Najważniejszym elementem przygotowań do pierwszego spotkania terapeutycznego jest zarezerwowanie sobie czasu całkowicie dla siebie. Ważne, żeby Klient nie musiał tuż po spotkaniu pędzić prosto do pracy czy wracać do obowiązków domowych. Powinien dać sobie czas i przestrzeń, żeby ułożyć w głowie to, co wydarzyło się na sesji i móc na spokojnie się nad tym zastanowić. Szykując się do sesji, warto także odpowiedzieć sobie na pytania o to, jak długo trwa stan przygnębieia, smutku, depresji. Można także spróbować przypomnieć sobie jak wyglądało nasze życie kiedyś, zanim pojawił się ten problem. Dzięki temu, gdy takie pytania padną ze strony psychologa, Klient będzie przygotowany na odpowiedź, co może dodać mu pewności podczas pierwszej sesji. Dla niektórych osób powyższe rzeczy będą zbyt dużymi wymaganiami. Również to rozumiemy i nie oczekujemy nigdy, że Klient przyjdzie przygotowany, zwłaszcza jeśli zmaga się z tak smutną  i wycieńczającą chorobą jak depresja. 

Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o podjęciu terapii wymaga od Klienta dużej odwagi. To pierwszy krok na drodze do przezwyciężenia depresji. Zmaganie się z tym problemem to trudna walka. Warto jednak ją podjąć, aby móc znów na nowo widzieć przyszłość w jasnych barwach.

 

Jak rozpoznać, że mam depresję? – pomoże w tym karta autodiagnozy

Niemal każdy człowiek choć raz w życiu doświadczył pewnych elementów ze spektrum depresji. Czujemy się przygnębieni po utracie bliskiej osoby, odniesieniu porażki czy kłótni. Ze względu na powszechność występowania objawów charakterystycznych dla spektrum depresji, czasem trudno jest rozpoznać, kiedy kończy się zwykłe uczucie smutku, a zaczyna depresja. W tym celu przygotowaliśmy krótką kartę autodiagnozy, która może pomóc w rozpoznaniu depresji. Wypełnij ją i dowiedz się, czy cierpisz na depresję i tym samym, czy potrzebujesz pomocy specjalisty. 

Karta Autodiagnozy Nastroju w 3 krokach 

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.