Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Depresja - poznaj objawy choroby i sposoby jej leczenia przez terapeutów Talk &Solve

Nikomu nie jest obce stwierdzenie „mam depresję". Słyszymy je od kogoś lub sami nieraz wypowiadamy. Słowo „depresja" bardzo dobrze przyjęło się w codzienności. Często przypisujemy jej konkretny powód, ciężkie przeżycie, a czasem sami nie rozumiemy przyczyn. Statystyki pokazują, że na klinicznie zdiagnozowaną depresję cierpi od 5 do 17% populacji na świecie. To zaburzenie występuje na tyle często, że przez psychiatrów i psychologów bywa nazywane „przeziębieniem w psychopatologii".

jesienny park kobieta na ławce

Czym jest depresja i jakie są jej typy?

 

W znaczeniu diagnostycznym depresje należą do grupy zaburzeń nastroju (afektu). Charakteryzują się intensywnym odczuwaniem przygnębienia w dłuższym okresie. Rodzaje depresji zależą od upatrywanych przyczyn. Przykładem mogą być depresja kliniczna, u podłoża której leżą zmiany chemii mózgu i systemu nerwowego, depresja reaktywna, która jest reakcją naszego organizmu na traumatyczne doświadczenia, depresja sezonowa pojawiająca się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym u osób reagujących na niedobory światła, czy depresja poporodowa, występująca u kobiet najczęściej między 4-6 miesiącem po porodzie. W każdym z tych typów mogą wystąpić podobne, charakterystyczne dla spektrum depresji objawy.

 

Jakie są najczęstsze objawy depresji?

 

Objawy depresji są zróżnicowane. Dotyczą nie tylko sfery psychicznej, ale także somatycznej. Najczęstsze objawy depresji to: - spadek nastroju - długotrwale utrzymujący się smutek - ogarniające poczucie nieszczęścia, beznadziejności - szybka męczliwość - brak zainteresowania czynnościami, które dotychczas cieszyły - przygnębienie i apatia - poczucie winy, samooskarżanie się - zmniejszona zdolność koncentracji i problemy z pamięcią Depresjom towarzyszą również często zaburzenia snu i apetytu. Osoby cierpiące na depresję mogą być także nękane przez uporczywe myśli o śmierci, które w skrajnej postaci mogą doprowadzić do prób samobójczych. Ludzie z diagnozą depresji różnią się od siebie pod względem głębokości i czasu trwania objawów. Jedni zmagają się z depresją raz w życiu przez dany okres, podczas gdy inni doświadczają jej epizodycznie przez wiele lat. Niezależnie od sposobu przeżywania depresji, w każdym przypadku jej wystąpienia konieczna jest interwencja specjalisty.

 

Jak rozpoznać, że mam depresję? – pomoże w tym karta autodiagnozy

 

Niemal każdy człowiek choć raz w życiu doświadczył pewnych elementów ze spektrum depresji. Czujemy się przygnębieni po utracie bliskiej osoby, odniesieniu porażki czy kłótni. Ze względu na powszechność występowania objawów charakterystycznych dla spektrum depresji, czasem trudno jest rozpoznać, kiedy kończy się zwykłe uczucie smutku, a zaczyna depresja. W tym celu przygotowaliśmy krótką kartę autodiagnozy, która może pomóc w rozpoznaniu depresji. Wypełnij ją i dowiedz się, czy cierpisz na depresję i tym samym, czy potrzebujesz pomocy specjalisty (Karta Autodiagnozy znajduje się na dole strony). 

 

Kiedy zgłosić się do specjalisty z problemem depresji?

 

Mimo, że depresja jest relatywnie częstym zaburzeniem, zbyt rzadko bywa wykrywana i leczona. Badania pokazują, że średni czas pomiędzy wystąpieniem pierwszego epizodu depresji, a udaniem się do specjalisty, wynosi aż 8 lat. Warto pamiętać, że im wcześniej zareagujemy, tym łatwiej będzie nam poradzić sobie z problemem depresji. Powinniśmy pomyśleć o konsultacji psychologicznej, kiedy któryś z wyżej wymienionych objawów (lub kilka z nich jednocześnie) utrzymuje się przez ok. 2-4 tygodni. Jeśli natomiast objawy są bardzo silne i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty jak najszybciej.

 

Jak przebiega terapia depresji?

 

Coraz więcej ludzi, cierpiących z powodu zaburzeń nastroju, decyduje się na terapię. Terapia może być głównym lub komplementarnym sposobem walki z depresją. Najczęściej Klienci wybierają terapię indywidualną, aby skutecznie leczyć depresję. W naszym gabinecie stosujemy Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach. To nowoczesny nurt psychoterapii krótkoterminowej, który koncentruje się na budowaniu rozwiązań z poszanowaniem możliwości i zasobów indywidualnych Klienta. Klienci, uczęszczając na terapię depresji w nurcie TSR, stopniowo zwalczają objawy, utrudniające im codzienne życie. Dla nas najważniejsze jest, że nasi Klienci tę walkę podejmują, robiąc już pierwszy krok do bycia skutecznym. Symptomy depresji zauważone i opisywane przez naszych Klientów są dla nas bardzo ważną informacją. Stanowi ona o potrzebie pracy nad jak najszybszym odzyskaniem spokoju i energii, wyrównaniem nastroju, odzyskaniem radości na co dzień. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów. Umożliwiamy leczenie depresji po godzinach pracy – spotkania prowadzimy także w godzinach wieczornych (do 21:00). Krótkoterminowe leczenie depresji jest skuteczną metodą w walce z tym zaburzeniem.

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie na terapii?

 

Pierwsze spotkanie na sesji terapeutycznej poświęcamy na poznanie sytuacji Klienta. Skupiamy się na rozmowie o tym, jak długo Klient zmaga się z problemem depresji i jakie jest jego nasilenie. Pytamy także o myśli, jakie towarzyszą na co dzień Klientowi. Pragniemy się dowiedzieć jak najwięcej o codziennym funkcjonowaniu Klienta. Pytamy o sfery takie jak praca czy związek, rodzina. "Niezwykle ważne jest dla nas również to, czy Klient pamięta swoje życie sprzed wystąpienia depresji i czy potrafi przywołać wspomnienia z tego okresu. W terapii depresji w nurcie TSR stawiamy na rozwiązania, dlatego pytamy Klienta o to, jak będzie wyglądało jego życie, gdy depresja ustąpi. Wspólnie staramy się budować rozwiązania, dzięki którym Klient może poczuć się lepiej i wygrać walkę z depresją", jak dodaje Monika Rzońca, psycholog Talk&Solve. 

 

Jak się przygotować do pierwszego spotkania?

 

Najważniejszym elementem przygotowań do pierwszego spotkania terapeutycznego jest zarezerwowanie sobie czasu całkowicie dla siebie. Ważne, żeby Klient nie musiał tuż po spotkaniu pędzić prosto do pracy czy wracać do obowiązków domowych. Powinien dać sobie czas i przestrzeń, żeby ułożyć w głowie to, co wydarzyło się na sesji i móc na spokojnie się nad tym zastanowić. Szykując się do sesji, warto także odpowiedzieć sobie na pytania o to, jak długo trwa stan depresji. Można także spróbować przypomnieć sobie jak wyglądało nasze życie kiedyś, zanim pojawił się ten problem. Dzięki temu, gdy takie pytania padną ze strony psychologa, Klient będzie przygotowany na odpowiedź, co może dodać mu pewności podczas pierwszej sesji. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o poddaniu się terapii wymaga od Klienta dużej odwagi. To pierwszy krok na drodze do przezwyciężenia depresji. Zmaganie się z tym problemem to trudna walka. Warto jednak ją podjąć, aby móc znów na nowo widzieć przyszłość w jasnych barwach.

 

Karta Autodiagnozy Nastroju w 3 krokach 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Ul. Lecha Kaczyńskiego 7 lok. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.