Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Dojrzewanie płciowe dziewczynek

Często przyszli rodzice chcieliby móc wybrać płeć dziecka. Za ich fantazjami często stoją przekonania i stereotypy na temat danej płci: że z dziewczynka to gorzej, bo będzie bardziej emocjonalna, że chłopiec też niedobrze, bo bardziej agresywny i wszelkie inne. To sprawia, że chcemy uniknąć pewnych zachowań, które kojarzymy z daną płcią, i wybrać łatwiejszą drogę wychowawczą. Niemniej, niestety nie jesteśmy w stanie wybrać płci, charakteru czy zachowań dziecka. Nie możemy też wybrać, jak nastolatek przeżyje swój okres dojrzewania, a z tym wiąże się wiele obaw rodziców.Wiele zachowań jest niezrozumiałych a czasem nawet bolesnych dla rodziców. Nastolatkowie zazwyczaj odsuwają się od rodziców co powoduje jeszcze większą frustrację opiekunów i większe niezrozumienie co dzieje się w świecie ich dziecka.

 

Jak poradzić sobie z dorastaniem dziewczynki?

Jak zachowania są normalne a przy których powinniśmy reagować?

Jak sprostać wyzwaniom przy dorastaniu dziewczynki?

 

Okres dojrzewania u dziewczynek zaczyna się około 11-12 roku życia. Dla rodziców to wciąż jeszcze okres kiedy postrzegają swoją córkę jako dziecko. Często nie dopuszczają do siebie myśli, że córka zaczęła dorastać. Wiąże się z tym wiele zmian: pierwsza menstruacja, powiększenie się piersi, pojawienie się włosów łonowych, czy huśtawki nastrojów. Brak świadomości, że ten okres się już zaczął powoduje, że rodzice nie są przygotowani na wiele zachowań, z którymi mogą się spotkać. Dojrzewanie to pierwsze zakochania, a co z tym idzie czasem pierwsze doświadczenia seksualne. Córka w tym wieku zazwyczaj nie zaczyna jeszcze być aktywna seksualnie, ale może zdarzyć się, że zaczyna w tym wieku rozmowy o treści erotycznej, które mają na celu pobudzenie jej lub drugiej osoby.
W tym wieku dochodzi do tzw. Sekstingu, czyli komunikowaniu się za pomocą obrazu lub wiadomości o charakterze seksualnym. Niestety w związku z tym często dochodzi do przemocy seksualnej, np. grożenia, że dane zdjęcia zostaną wykorzystane bez zgody osoby lub że zostaną opublikowane i będą dostępne dla większej grupy odbiorców.
Kiedy rodzice nie chcą mieć świadomości, że ich dziecko może uprawiać seksting, nie rozmawia ją z nim. Tym samym nastolatka, która znajduje się w takiej sytuacji, nie wie co jest w porządku, a co jest niebezpieczne i nie zwraca się o pomoc do rodziców. A co oznacza, że z taką przemocą zostaje sama.

 

Rzowój emocjonalny 

 

Okres dojrzewania u dziewczynek charakteryzuje się intensywnym wzrostem rozwoju emocjonalnego w porównaniu z chłopcami. Co to oznacza?

Dziewczynki dążą do emocjonalnych relacji bardziej niż do kontaktów seksualnych. Pragną zakochania i miłości. Dlatego często realizują się w głębokich przyjaźniach, gdzie znajdują bliskość emocjonalną, której tak potrzebują. W tych przyjaźniach często znajdują też bliskość fizyczną typu przytulanie, trzymanie się za ręce, co jest całkowicie normalne. Zdarza się również, że pojawiają się zachowania seksualne homoseksualne typu całowanie z koleżankami.
Chłopcy w tym wieku unikają bliskości emocjonalnej, dlatego dziewczynkom łatwiej się realizować w przyjaźniach z innymi dziewczynkami. Mają te same potrzeby i są w stanie na nie adekwatnie odpowiadać.


Cechą charakterystyczną okresu dojrzewania dziewczynek jest również platoniczne zakochanie. Dziewczynki kierują swoją uwagę w stronę członków zespołów muzycznych, aktorów czy gwiazd show biznesu. Fantazjują wtedy o emocjonalnej więzi z nimi. Wyobrażają sobie jacy mogą być w rzeczywistości. Mogą też kierować swoje uczucia w stronę starszych mężczyzn. Są oni dla nich bardziej atrakcyjni, bo kojarzą im się bardziej z dojrzałością emocjonalną czy poczuciem bezpieczeństwa.


Dziewczynki wchodzą w tym czasie w konflikty z matkami i idealizują ojców. To czas, kiedy są w stanie rywalizować o względy ojca i z tego powodu matka staje się ich przeciwniczką. Oczywiście wcale nie oznacza to, że chcą wejść w realną seksualną relację z ojcem. Jest to po prostu to czas, kiedy czerpią z relacji z ojcem.


Nie możemy wybrać sobie łagodniejszego okresu dojrzewania u dziecka. Możemy wiedzieć więcej i lepiej zrozumieć. Dzięki temu zauważymy co jest w normie, a co może być niepokojące, kiedy okazać zrozumienie, a kiedy postawić granicę, jak patrzeć na młodego człowieka, przed którym tyle trudów i zmian i jak pomagać, aby ulżyć a nie utrudnić.


To nie pozwoli nam uniknąć wszystkich trudności, ale im więcej wiemy tym bardziej jesteśmy w stanie stworzyć dobre relacje.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dojrzewaniu płciowym swojego dziecka, o trudnościach, z którymi może się zmagać i być dla niego wsparciem weź udział w naszych warsztatch

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.