Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

#zostanwdomu Czas przemyśleń

Zmieniona rzeczywistość pandemii wpływa na wszystkie obszary naszego życia. Sprawia, że znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji – bardzo często w domu, spędzając większość czasu z najbliższymi, albo też wprost przeciwnie. Być może doświadczamy teraz o wiele więcej samotności, niż było do tej pory.

 

Nowe warunki, wyzwania i towarzyszące temu trudne emocje mogą być świetną okazją ku temu, by lepiej poznać siebie. Jak głosi jeden z krążących w sieci obrazków – jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz – wejdź do środka, czyli w siebie. Zachęcamy do tego!

Wielu z nas, przebywając w domu, może przekonać się o tym, co jest dla niego naprawdę ważne. W sytuacjach, kiedy brakuje nam czegoś, tęsknimy, dowiadujemy się o tym, czego potrzebujemy.

Być może właśnie teraz, kiedy siedzisz w domu, myślisz o tym, co najchętniej zrobiłbyś albo zrobiłabyś, gdyby nie było pandemii. Co to takiego? O jakiej Twojej potrzebie to świadczy? Być może właśnie teraz, kiedy z jednej strony masz pod opieką dzieci, a nauczyciele przesyłają zadania do zrobienia w domu, a z drugiej pracę, ponieważ masz home office, dowiadujesz się czegoś ważnego o sobie? O tym, co jest dla Ciebie ważne? Może to spokój, może to odpoczynek? Może zauważasz, co daje Ci Twoja praca? Pewnie wielu z nas w tych sytuacjach myśli o sobie krytycznie – nie radzę sobie, nie dam dłużej rady. Spróbuj zastanowić się nad tym, co w tym trudnym okresie osiągasz. Wyobraź sobie, co Twoi domownicy – np. dzieci – mogłyby powiedzieć o Tobie dobrego w tych dniach? A co ktoś bliski? Co doceniasz w sobie teraz?

A być może spędzasz ten czas w samotności. Za czym teraz tęsknisz? Jak wykorzystujesz ten czas? Czy kiedy sprzątasz całe mieszkanie i zajmujesz się tym wszystkim, na co nigdy nie ma czasu, czujesz satysfakcję? Może robisz to, ponieważ w obecnych czasach doświadczamy wiele bezradności, a zajęcie się tym daje poczucie wpływu? Czy może wręcz przeciwnie – robisz to, ponieważ lepiej jest zająć się wszystkim innym niż Twoje emocje? A może jest tak, że o wiele bardziej potrzebujesz kontaktu z innymi ludźmi, niż do tej pory myślałeś/myślałaś? Jakie Twoje cechy pomagają Ci radzić sobie z obecną sytuacją?

Zmiana warunków życia i towarzyszące temu niepewność, strach i silna bezradność są dla nas nie lada wyzwaniem. Jednocześnie możemy wykorzystać ten czas, by odnaleźć w sobie nasze wewnętrzne lampki kontrolne – czyli emocje – które świadczą o naszych zaspokojonych i niezaspokojonych potrzebach. Przyjrzyj się temu, co Ci teraz pomaga. Kiedy odpowiesz sobie na to pytanie, zadaj sobie i dodatkowe – co jeszcze? I co z tego, co jest dla Ciebie teraz dobre, możesz robić więcej/częściej?

Odnalezienie ważnych potrzeb jest pierwszym etapem. Ale co dalej? Spróbuj zastanowić się nad tym, jak w inny sposób możesz tę potrzebę zaspakajać. Czy kontakt z bliskimi przez Internet? Może książka, film, kojące kolory świec w domu? Może chwila dłużej na sen? A może to wszystko razem?

Możesz narysować na kartce koło i wpisać w nie wszystko to, na co masz wpływ. Na zewnątrz koła wpisz to, na co nie masz wpływu. Czy masz wpływ na to, jak się czujesz? Czy masz wpływ na swoje emocje? Na to, co robisz, jakie aktywności wybierasz? Wierzymy, że tak.

Co lubisz w obecnym swoim życiu? Być może jest wiele rzeczy, za którymi tęsknisz, ale może być też tak, że właśnie teraz odkrywasz coś, czego do tej pory nie miałaś/miałeś? Co to takiego?

W czasach, kiedy dużo myślimy o swoim zdrowiu fizycznym, postarajmy się pomyśleć też o swoich emocjach i potrzebach. Dla siebie i dla innych.

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.