Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Problemy szkolne i przedszkolne, jak sobie z nimi poradzić?

Wakacje to często czas beztroski, spokoju od szkoły i obowiązków. Dlatego też powrót do szarej codzienności okazuje się nieraz szokiem. Nie tylko dla Twojego dziecka, ale też dla Ciebie. A kiedy na dodatek okazuje się, że Twoje dziecko zaczyna mieć w szkole problemy, powrót z wakacji może okazać się prawdziwą zmorą... Jak pomóc sobie i dziecku? Jak nie pozwolić sobie wpaść w spiralę stresu?

dziewczynka krzyczy
Ciągłe telefony ze szkoły, uwagi w dzienniczku, słabe oceny... a miało być tak pięknie. Przecież Twoje dziecko wróciło z wakacji opalone, wypoczęte i pełne energii. Jednak pamiętaj – po długich wakacjach konieczność wytrzymania długich godzin w ławce, w skupieniu i stresie, jest dla Twojego dziecka szokiem. Nawet jeśli nie jest to już jego pierwszy rok w szkole.

Emocje mnie przerastają, mamo

Dzieci wrzucone w dużą grupę rówieśniczą, obciążone oczekiwaniami ze strony rodziców oraz nauczycieli często nie radzą sobie z emocjami. A właściwie lepiej powiedzieć – radzą na swój sposób. Każde zachowanie dziecka, szczególnie takie, które niepokoi, jest dla nas informacją o tym, co dzieje się z dzieckiem. Być może wybuchy agresji albo płaczu, które utrudniają naukę i funkcjonowanie w klasie świadczą o tym, że dziecku jest trudno.

Środowisko, w którym trudniej zaspokoić potrzeby

Często dzieje się tak, że dziecko w szkole zachowuje się zupełnie inaczej niż w domu. Trudno nam uwierzyć, że to, o czym mówi wychowawczyni, zrobił rzeczywiście nasz syn czy córka. Przecież w domu jest zawsze taki spokojny! Pamiętajmy jednak, że w domu zachowuje się inaczej, ponieważ jego potrzeby są zaspokojone. A problematyczne zachowanie w szkole może świadczyć o tym, że nasze dziecko komunikuje nam swoją potrzebę. Jaką? To już zadanie dla rodziców, nauczycieli, a czasem także psychologów. Ponieważ nazwanie swoich potrzeb i emocji to niezwykle trudne zadanie także dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci!

Lampka kontrolna

Brak koncentracji, lęk, płacz to tylko niektóre sygnały świadczące o tym, by ze szczególną troską przyjrzeć się naszemu małemu uczniowi. Często słyszymy – on robi nam to na złość. Dlaczego on/ona mi to robi? Chce zwrócić na siebie uwagę. Myśląc w ten sposób wychodzimy z roli opiekuna i zaczynamy myśleć o naszym dziecku w kategoriach oceniających. Pamiętajmy, że nasze dziecko oceniania ma już dużo w szkole – i jak widać nie służy mu to. Dlatego warto jest spróbować czegoś innego – podejścia z empatią, pamiętając o tym, że dziecko ma prawo do swoich potrzeb i do popełniania błędów. A zadaniem rodziców nie jest karanie, lecz dojrzałe poszukanie rozwiązań potrzebnych dziecku i nam samym.

Rodzicu, nie zapominaj o sobie

Często w sytuacji pojawiających się problemów w szkole zaczynamy dużo myśleć o dziecku, nauczycielach, porównywać z rówieśnikami. Zapominamy wtedy o sobie. Bywamy też wobec siebie bardzo krytyczni – nie radzę sobie z wychowaniem, jestem złym rodzicem... to nie pomaga. A to my- rodzice powinniśmy zadbać o siebie w pierwszej kolejności. Tak jak w samolocie, kiedy w sytuacji zagrożenia rodzic najpierw zakłada maskę tlenową sobie, a potem dziecku, tak samo w przypadku trudnych emocji. Jeśli nie zaopiekujemy się swoimi emocjami, nie damy rady przyjąć na siebie trudnych emocji dziecka. Często ulgę niesie uczestnictwo w warsztatach dla rodziców. Poza praktycznymi rozwiązaniami i przestrzenią, by porozmawiać o sobie i swoich dzieciach, rodzice nawiązują też relacje z innymi opiekunami, którzy znajdują się w podobnej sytuacji – także zmagają się z ciągłym napięciem i poczuciem bezradności związanym z pójściem ich dzieci do szkoły. Dzięki takiemu wsparciu udaje im się pokonać problemy.

Na warsztaty dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz nastoletnim, prowadzone według skandynawskiej metody Kids'Skills możesz zapisać się dzwoniąc do nas pod numer 603448888 lub wysyłając wiadomość terapeuci@talkandsolve.pl. Więcej o Akademii Rodzica Talk&Solve znajdziesz TU.

Dzięki warsztatowi:

  • Poznasz skuteczne narzędzia komunikacji i wpływu na dziecko.
  • Dowiesz się jak reagować na wybuchy złości, agresję, płacz, smutek czy „marudzenie" i „wymuszanie" dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
  • Nauczysz się jak rozumieć i wspierać nastolatka.
  • Dowiesz się jak skutecznie budować swój autorytet jako rodzica, opiekuna nastolatka.
  • Zyskasz nowe spojrzenie. Nauczysz się patrzeć na trudne sytuacje z perspektywy dziecka.
  • Dowiesz się, jak pomagać swojemu dziecku w rozwiązywaniu problemów i pokonywaniu trudności.
  • Zdobędziesz umiejętność dyscyplinowania i kształtowania odpowiedzialności u dziecka.
  • Skorzystasz z doświadczeń innych rodziców dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami warsztatów.
  • W odpowiedzi na problemy, których doświadczasz jako rodzic, opiekun dziecka stworzysz na zajęciach swój 15-krokowy plan działania w oparciu o metodę Kids' Skills.

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.