Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Uzależnienie od Internetu. Dlaczego nie możemy przestać sprawdzać Facebooka?

Dlaczego nie możemy przestać sprawdzać Facebooka? O uzależnieniu od Internetu.

Żyjemy w świecie, którego integralną częścią jest technologia. Za pośrednictwem smartfonów nieustannie mamy dostęp do Internetu i portali społecznościowych. W efekcie, zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami i coraz bardziej ich łakniemy. Według amerykańskich badań przeciętny użytkownik smartfona sięga po telefon co ok. 13 minut, a jego łączny czas interakcji z telefonem to nawet 3 godziny dziennie! Czy taki sposób funkcjonowania to po prostu znak naszych czasów czy już uzależnienie od Internetu?

dziewczyna ze smartphonem 

Jakie są objawy uzależnienia od Internetu?

Na uzależnienie od Internetu składa się szereg czynności, m.in.: korzystanie z portali społecznościowych, surfowanie po stronach internetowych, sprawdzanie smartfona czy gry online. Można być uzależnionym od jednej z nich lub kilku naraz. Amerykańska psycholog Kimberly Young opisała trzy fazy, które sygnalizują niebezpieczne zbliżanie się do popadnięcia w uzależnienie od Internetu.

Pierwsza faza – zaangażowania, objawia się tym, że użytkownicy przeżywają ekscytację, kiedy korzystają z Internetu, w efekcie czego zaczynają traktować Sieć jako antidotum na złe samopoczucie.

Druga faza – zastępowania, objawia się coraz silniejszą potrzebą korzystania z Internetu, a nieustanna możliwość surfowania po Sieci daje uczucie spokoju i relaksu.

Faza trzecia – ucieczki, to już postępujące uzależnienie. Użytkownik spędza w Sieci coraz więcej czasu i izoluje się od rzeczywistości. Kiedy próbuje zminimalizować czas spędzany w Internecie, odczuwa objawy abstynencyjne, charakteryzujące się stanem niepokoju. Determinuje to do poszukiwania sposobów uśmierzenia przykrego uczucia. Najprostszym sposobem wydaje się być wówczas spędzenie kolejnych godzin w Sieci, co wpędza uzależnionego w błędne koło.

Objawy mogące występować u osób uzależnionych od Internetu to także:

  • zaburzenia koncentracji uwagi,
  • zaburzenia sprawności myślenia,
  • zaburzenia kontroli popędów,
  • pogorszenie wzroku,
  • bóle pleców i kręgosłupa,
  • podatność na infekcje,
  • bezsenność, a także nadpobudliwość.

 

Dlaczego tak łatwo się uzależniamy?

Uzależnienie od Internetu na poziomie biologicznym działa tak, jak każde inne uzależnienie. Kiedy korzystamy z Internetu powodujemy aktywację układu nagrody – struktury mózgowej, która odpowiada za motywację i kontrolę zachowania. W rezultacie podnosi się nasz poziom dopaminy, co skutkuje subiektywnym uczuciem przyjemności, od którego można się uzależnić. Jednak uzależnieniu od Internetu towarzyszy dodatkowy, osobliwy czynnik, jakim jest zjawisko FOMO - „fear of missing out". To strach przed tym, że ominie nas coś ważnego. W obliczu natłoku informacji, chcemy nieustannie dowiadywać się czegoś nowego. FOMO napędza nas do ciągłego korzystania np. z portali społecznościowych, czy smartfona, żeby uchronić się przed przegapieniem ważnych lub ciekawych informacji. W ten sposób, czujemy ciągłą potrzebę sprawdzania Facebooka czy Instagrama w nadziei, że znajdziemy tam coś istotnego. W ten sposób możemy wpaść w pętlę dopaminową. Dopamina motywuje nas do poszukiwania. Po znalezieniu pożądanych informacji jesteśmy nagradzani uczuciem przyjemności, co motywuje nas do dalszych poszukiwań. Przez to coraz trudniej nam zaprzestać nieustannego sprawdzania smartfona, przeglądania serwisów społecznościowych czy stron internetowych.

 

Jak uzależnienie od Internetu wpływa na relacje międzyludzkie?

Uzależnienie od Internetu w skrajnej postaci może spowodować całkowite wycofywanie się z relacji międzyludzkich na rzecz technologii - zauważa Kamila Kalbarczyk, psycholog Talk&Solve. Przypomina to zachowanie charakterystyczne dla fobii społecznej, jednak jest wywołane odmiennymi czynnikami. Uczymy się korzystać z technologii w każdej sytuacji naszego życia. Kiedy jest nam smutno, to w Sieci szukamy poprawy nastroju. W ten sposób, zamiast czerpać przyjemność z rozmowy z przyjaciółmi, dostarczamy ją sobie poprzez przeglądanie Facebooka. To dużo prostszy sposób, jednak wprowadza nas na prostą drogę w kierunku uzależnienia.

Uzależnienie od Internetu pogarsza zdolność budowania i podtrzymywania relacji, a także poznawania nowych ludzi. Co więcej, przyczynia się do rozpadu związków. Badania dowodzą, że sztucznie wykreowane standardy dla związków, wszechobecne w portalach społecznościowych, wytwarzają nierealne oczekiwania, co prowadzi do frustracji przelewanej na partnera. W przypadku kłótni, łatwiej „odreagować", przeglądając ładne obrazki w Sieci, niż podjąć próbę rozwiązania konfliktu. Ponadto, uzależnienie od Internetu sprawia, że rzeczywisty świat wydaję się być nudny i niedoskonały. Z tego powodu, wolimy więcej czasu spędzać w Sieci i zastępujemy kontakty z realnymi osobami wirtualnymi przyjaciółmi. Skutkuje to często zanikiem więzi emocjonalnych z bliskimi, a także zaniedbaniem codziennych obowiązków, jakie mamy w stosunku do rodziny czy partnera. Uzależnienie od Internetu może oznaczać zniszczenie relacji międzyludzkich i prowadzić do osamotnienia.

 

Kiedy udać się do specjalisty z problemem uzależnienia od Internetu?

Współcześnie wielu ludzi korzysta z Internetu każdego dnia, a portale społecznościowe sprawdza kilka razy dziennie. W obliczu tak dużej skali zjawiska, trudno jest rozpoznać, kiedy zaczyna się uzależnienie od Internetu, które wymaga interwencji specjalisty. Niepokojącym sygnałem powinna już być sytuacja, w której odczuwamy wewnętrzny przymus korzystania z Internetu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, towarzyszy nam ogromne napięcie czy nawet złe samopoczucie. Osoby uzależnione tracą zainteresowania, które wcześniej sprawiały im dużo radości. Ponadto, towarzyszą im natrętne myśli na temat korzystania z Internetu i często wybierają Sieć zamiast realnego kontaktu.

Alarmującym sygnałem powinno być także zaniedbywanie obowiązków (tj. praca, rodzina) na rzecz korzystania z Internetu. Takie czynniki o odpowiednim nasileniu (niekoniecznie wszystkie jednocześnie) oznaczają wystąpienie uzależnienia od Internetu, które często wiąże się z cierpieniem i upośledzeniem codziennego funkcjonowania. W takim przypadku konieczna jest interwencja specjalisty, gdyż skutki nieleczonego uzależnienia mogą prowadzić nawet do stanów depresyjnych i myśli samobójczych.

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.