Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Kiedy brakuje ochoty na seks

Seksualność to złożony fragment naszego życia. Nie zależy tylko od nas. Nie możemy się do niego zmusić. Nie możemy na żądanie czuć podniecenia lub pożądania. Złożoność tej strefy sprawia, że rozwiązanie problemu nie zależy od jednej decyzji czy aktywności. Czasem trzeba wykonać wiele kroków, aby rozwiązać problem.

 

LIBIDO

 

Kwestia libido u kobiet to często problem bardzo złożony i nie zależy tylko od uatrakcyjnienia życia seksualnego. Niektóre kobiety latami borykają się z problemem, zmuszając się do aktywności seksualnej lub ją omijając. Pomimo tego problem nie zmniejsza się, a obszary, który dotyczy, zaczynają zwiększać swój zasięg.

Zacznijmy od tego, że problemy z libido będą dotykać wielu sfer naszego życia. Seksualność może dawać nam poczucie atrakcyjności, pewności siebie, akceptacje i świadomość swojego ciała. Jeśli nie ma libido a my zaczynam unikać seksu, zaczynam tracić kontakt ze sobą. Nie czujemy się w swoim ciele dobrze, krytykujemy siebie, czujemy się nieatrakcyjne, mamy trudności z odbiorem swojego ciała, a to przekłada się na związek. Nie flirtujemy, nie budujemy bliskości fizycznej a czasem psychicznej, oddalamy się od siebie, coraz mniej rozmawiamy, nasz związek ochładza się emocjonalnie. I tak z problemu z libido robi się kryzys w związku oraz kryzys akceptacji siebie.

 

Kiedy brakuje relacji ...

 

U kobiet często występuje responsywne pożądanie, czyli takie które pojawiają się w odpowiedzi na zachowanie partnera. Co to oznacza? Że kobiety, które nie mają relacji łatwiej dopasowują się do braku seksu w ich życiu. Szybko zapominają o seksualności, przekierowując swoją energię w inne rejony życia: dzieci, pracę czy hobby. A przecież seksualność może istnieć w życiu kobiet, nawet jeśli w ich relacji nie ma przestrzeni na seksualność - odpowiedzią jest masturbacja.

 

Seksualność to popęd do życia

 

Libido może nie funkcjonować prawidłowo w wyniku zaburzeń depresyjno - lękowych. Niestety farmakologia często może wcale nie poprawić sytuacji - czasem niepożądanym objawem leków przeciw depresyjnych jest obniżenie libido. Innym momentem, kiedy ciało nie pomaga nam w realizacji życia seksualnego są problemy ginekologiczne, połóg lub terapia hormonalna. Zawsze warto skonsultować z lekarzem swoje niepewności i zapytać, co możemy zrobić, by czuć się lepiej.

W okresie połogu normalnym jest, że uwaga przekierowywana jest na dziecko, a organizm wraca do zdrowia i równowagi. Potrzeba czasu i wrażliwości na to ciało po tak dużym wydarzeniu jak poród.

Przymus zawsze jest wrogiem seksualności. Seksualność jest spontaniczna i radosna w odczuwaniu swoich emocji i ciała. Trudno to osiągnąć, kiedy przymuszamy się do niej. Podobnie, kiedy odczuwamy stres czy silne emocje, kiedy możemy mieć utrudniony kontakty ze sobą. Warto wtedy zadbać o siebie i o swoją psychikę!

 

O co zadbać?

 

  • Rozładowanie napięcia emocjonalnego
  • Sprawdzenie czy wszystkie nasze potrzeby są zaspokojone
  • Czy jest nam dobrze z samymi sobą
  • Czy odczuwamy radość, czego potrzebujemy, aby ją poczuć.
  • Czego potrzeba nam, że seksualność rozbudzić.

 

Oprócz kontaktu z psychiką ważna jest kontakt z ciałem:

  • Czy akceptujemy swoje ciało
  • Jak dbamy o swoje ciało
  • czy się masturbujemy? Jeśli nie – dlaczego?

 

Brak kontaktu z seksualnością powoduje zanik seksualności w naszym życiu, dlatego to tak ważne by znać swoje potrzeby i zaspokajać je.

Relacja pomiędzy partnerami w związku jest bardzo istotnym elementem, ponieważ jej jakość odzwierciedla się w seksualności. Wszelkie napięcia i konflikty mogą przekładać się na brak pociągu seksualnego do partnera. A sam pociąg jeszcze nie przekłada się na jakość życia seksualnego i nasze poczucie satysfakcji. Pomimo dobrej, zdrowej relacji możemy chcieć coś zmienić czy poprawić.

Jeśli twoja seksualność to ważny element Twojego życia, chciałabyś mieć lepszy kontakt ze swoim ciałem i odczuwać większą satysfakcję zapisz się na nasze warsztaty!

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.