Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Skuteczne leczenie nerwic, fobii, lęków. Doświadczeni psychoterapeuci, sprawdzone metody, szybkie efekty i poprawa

mężczyzna trzyma rękę na sercu

Terapia nerwic - daj sobie pomóc!

Zaburzenia nerwicowe są bardzo częstą przyczyną złego samopoczucia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Z badań przeprowadzonych w 2002 roku wynika, że ok. 20% - 30% Polaków cierpi z powodu nerwicy.

Zazwyczaj objawia się ona odczuwaniem lęku i obaw bez widocznej przyczyny. Nerwica lękowa w nasilonym stadium może stać się poważnym problemem, uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie.

Pierwszymi oznakami nerwicy są przede wszystkim dolegliwości psychiczne, takie jak:

  • ciągły stan niepokoju i lęku, który utrzymuje się pomimo, że obiektywne warunki są dobre
  • ciągłe obawy, niechęć
  • smutek i depresja
  • nagłe napady paniki
  • zamartwianie się

 

Każdemu z nas zdarza się o coś martwić. Co więcej, możliwe, że większość z nas martwi się o coś codziennie. Natomiast w momencie, kiedy zaczynamy mieć obawy o to, że nadmiernie się martwimy („martwię się, że się martwię") lub kiedy nasze otoczenie często nam powtarza, że zbyt dużo się zamartwiamy, powinniśmy pomyśleć o konsultacji ze specjalistą.

 

Psychologowie pracujący z osobami doświadczającymi nerwicy

Psychologowie Talk and Solve zajmujący się nerwicą:
Kamila
Kalbarczyk
Monika
Rzońca
Katarzyna
Niemiec-Kosek
Terapeuta Kamila Kalbarczyk Terapeuta Monika Rzońca Terapeuta Katarzyna Niemiec-Kłosek
Rafał
Krajewski
Ewa
Tomaszewicz
Zuzanna
Podkowicz
Psycholog Rafał Krajewski Psycholog, terapeuta Ewa Tomaszewicz Psycholog, terapeuta Zuzanna Podkowicz

 

Cierpisz na nerwicę?

Chcesz z niej szybko wyjść?

Umów się już dzisiaj na wizytę

tel: +48 603 44 88 88

e-mail: terapeuci@talkandsolve.pl

 

Nasz zespól psychologów to specjaliści, którzy na co dzień pomagają osobom cierpiącym z powodu nerwicy. Pracujemy cały tydzień od godzin porannych do późnowieczornych (08.00 - 21.00) z myślą o Klientach, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy. Walka z objawami nerwicowymi jest bardzo wycieńczająca, wpływa na wiele sfer życia, często angażuje bliskich. Umówić wizytę można dzwoniąc pod nr tel. +48 603 44 88 88 lub wybierając dogodny teramin na portalu Znany Lekarz

 

Spotkanie terapeutyczne 

Spotkanie z psychologiem trwa 50 - 60 minut. Koszt jednej wizyty wynosi 150 zł. Na pierwszym spotkaniu Klient umawia się z terapeutą na kolejną sesję, wspólnie ustalają częstotliwość spotkań. 

 

Dlaczego warto udać się do psychologa z problemem nerwicy lękowej?

U podłoża zaburzeń nerwicowych leży silny lęk i strach, dlatego ważne jest, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej i nie lekceważyć objawów. Nieleczone objawy nerwicy lękowej zazwyczaj przeradzają się w problemy ze zdrowiem fizycznym. Często jest to jedyna akceptowalna forma w jakiej nasz organizm może otrzymać od nas należytą pomoc. "Mamy tendencję do lekceważenia objawów psychicznych, znacznie łatwiej jest nam pójść do kardiologa z kołataniem serca niż zwrócić się do psychologa z powodu przewlekłego napięcia w ciele." - zauważa Kamila Kalbarczyk, psycholog Talk&Solve. Nerwica może również rozwinąć się w efekcie ciężkiego stresu i traumatycznego wydarzenia, np. wypadku drogowego, nagłej śmierci bliskiej osoby. Nieleczona nerwica lękowa może doprowadzić do ciężkiej depresji.

 

Jak przebiega terapia nerwicy lękowej?

W naszym gabinecie prowadzimy krótkoterminową terapię nerwicy w nurcie TSR. Podczas pierwszego spotkania staramy się poznać Klienta i jego styl życia. Często już te podstawowe informacje okazują się dla nas wskazówkami potencjalnych źródeł nerwicy lękowej. Następnie pytamy o odczucia Klienta, jego ocenę stanu zdrowia oraz symptomy, z jakimi się boryka. Podczas całego procesu terapii koncentrujemy się na konkretnych sytuacjach z codzienności Klienta, wywołujących niepożądane reakcje i zachowania. To niezwykle usprawnia proces terapii.

Dokładny czas leczenia nerwicy zależy od wielu czynników, takich jak nasilenie nerwicy, sposoby radzenia sobie z tym problemem przez Klienta, a także jego osobiste zaangażowanie. Zazwyczaj terapia nerwicy lękowej w nurcie TSR to kilkanaście sesji, podczas których Klient wykształca bardziej adaptacyjne reakcje na dotychczasowe bodźce wzbudzające. Warto podkreślić, że dla nas niezwykle ważna jest praca własna Klienta. Czasami wspólnie z Klientem umawiamy się na prace domowe, które przybliżają go do osiągniecia oczekiwanego rezultatu terapii. 

 

Historia Eweliny, czyli nerwica lękowa zakończona pozytywnie

Ewelina ma 29 lat i pochodzi z małego miasteczka. Przeprowadziła się do Warszawy, żeby rozwijać swoją karierę zawodową. Obecnie pracuje w jednej z korporacji i ocenia swoją pracę jako niezwykle wymagającą i dynamiczną. Jak sama przyznaje, nie przepada za swoją pracą. Jednak, aby się utrzymać i zarobić na studia podyplomowe, decyduje się ją kontynuować. Ewelinie już od początku towarzyszy w pracy silny stres. Z czasem zaczyna dostrzegać takie objawy, jak problemy ze snem i napięcie. Ewelina lekceważy te symptomy i uznaje, że są one naturalną reakcją na zmianę otoczenia i podjęcie nowych obowiązków. Jednak wkrótce objawy stają się coraz trudniejsze do opanowania. Ewelina niemal każdej nocy budzi się po 2-3 godzinach snu i nie może dalej zasnąć. Ma problemy z koncentracją. Czuje, że przez cały czas działa na najwyższych obrotach. Ewelina trafia na terapię w momencie, kiedy stwierdza, że przestała radzić sobie z pracą. Już po pierwszych rozmowach okazuje się, że cierpi na zaburzenia nerwicowe. Stany lękowe towarzyszą jej przez większą część dnia. Nawet poza biurem czy w weekend Ewelina czuje, że jej myśli krążą wokół spraw zawodowych i powodują szereg objawów fizjologicznych, takich jak bóle głowy, przyspieszone bicie serca czy skurcze żołądka. Im bliżej poniedziałku i wejścia do biura, tym objawy stają się gorsze. Ewelina czuje wtedy obezwładniający lęk, suchość w gardle i dreszcze. Widzi, że cały jej organizm silnie reaguje, a ona nie jest w stanie nad tym zapanować.

Podczas terapii okazało się, że najbardziej zapalnym czynnikiem, powodującym szereg negatywnych reakcji lękowych, jest poczucie Eweliny, że nie sprosta wymaganiom, że pokaże się jako osoba niekompetentna i w efekcie zostanie zwolniona z pracy. U podstaw takiego stanu leżała niska samoocena i przekonanie, że nie jest wystarczająco dobra, że inni są od niej znacznie lepsi. Takie postrzeganie siebie oraz idące w ślad za nim negatywne myśli to zniekształcenia poznawcze, którym często nieświadomie ulegamy. W trakcie terapii Ewelina nauczyła się rozpoznawać swoje stany, wyłapywać czynniki zapalne oraz świadomie kierować swoje myśli w bardziej adaptacyjnym kierunku. Praca nad przekonaniami na swój temat przyniosła efekty już w pierwszych kilku sesjach. Motywacja oraz zaangażowanie, jakie wkładała w ukierunkowaną pracę nad sobą, dały Ewelinie możliwość do szybkiej i trwałej zmiany. Zmiany, dzięki której mogła zacząć żyć na nowo.

 

O czym mówi nam lęk?

Emocje są nośnikami ważnych informacji. Motywują organizm do reakcji. Strach i lęk ewolucyjnie służą do ostrzegania o zagrożeniu. W zależności od sytuacji, aktywują zachowania takie jak ucieczka (unikanie) lub atak (walka). Lęk pojawia się, gdy martwimy się o siebie lub kogoś bliskiego, gdy obawiamy się utraty zdrowia, dobrego imienia, zasobów. Gdy strach, jaki odczuwamy, jest proporcjonalny do zagrożenia, mówimy, że jest to zachowanie adaptacyjne. Lęk spełnia swoją funkcję i ostrzega nas przed realnym zagrożeniem.

W zaburzeniach lękowych dochodzi do sytuacji, gdy wzbudzony lęk i strach nie sygnalizują realnego zagrożenia. Przykładem jest reakcja lękowa na widok pająka lub kołatanie serca w sali pełnej ludzi. Dochodzi do mobilizacji silnych reakcji obronnych; wzrasta poczucie zagrożenia, bezradność. W związku z wieloma przykrymi konsekwencjami, człowiek zaczyna wycofywać się z kolejnych sfer aktywności życiowej. Takie symptomy mogą sygnalizować wystąpienie nerwicy lękowej.

 

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa (inaczej uogólnione zaburzenie lękowe - GAD) to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się pobudzeniem, uczuciem napięcia i intensywnym niepokojem bez widocznej przyczyny. Nerwica lękowa należy do spektrum zaburzeń lękowych i jest jednym z jego typów. O nerwicy mówimy również wtedy, gdy lęk przybiera postać fobii, np. fobii społecznej. Osoba cierpiąca na tę przypadłość odczuwa lęk przed wystąpieniami publicznymi, poznawaniem nowych ludzi, przed jakimikolwiek interakcjami społecznymi. Często nawet zwykłe wyjście do sklepu łączy się z ogromnym stresem. Innym rodzajem nerwicy jest nerwica natręctw. Jest to forma zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, które objawiają się w postaci powtarzających się, natrętnych myśli lub czynności, jak np. wielokrotne mycie rąk. Do spektrum zaburzeń lękowych należy także lęk paniczny, który objawia się w postaci nieoczekiwanych, poważnych napadów paniki. Wszystkie zaburzenia lękowe mogą nasilić się do stopnia, w którym uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty.

 

Jakie są objawy somatyczne nerwicy lękowej?

Nerwica lękowa bywa czasem trudna do zdiagnozowana, ponieważ ludzie mogą początkowo nie skojarzyć jej objawów ze sferą psychiczną. Często bywa tak, że osoby doświadczające nieprzyjemnych dolegliwości zaczynają szukać pomocy u lekarza, gdyż sygnały płynące z ciała wskazują na jakiś problem medyczny.

Najczęściej ludzie skarżą sią na:

  • kołatanie serca
  • trudności w oddychaniu
  • ucisk w żołądku
  • zaburzenia przewodu pokarmowego

Niestety zdarza się, że leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, gdyż dolegliwości mają podłoże psychiczne. W takiej sytuacji odpowiednim działaniem będzie podjęcie skutecznej psychoterapii. Zaburzenia somatyczne są zazwyczaj wynikiem długotrwałego lęku i stresu. W zależności od tego, z jakiej części ciała płyną nieprzyjemne doznania, potocznie mówimy o nerwicy serca lub nerwicy żołądka.

 

Umów wizytę - 603 44 88 88 

 

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.