Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Nerwica lękowa - czym jest odrealnienie i skąd się bierze

Czujesz się jak we śnie. Jakbyś oglądał świat ze szklanej kuli, która oddziela Cię od wszystkiego, co widzisz. Czujesz swoje ciało, jednak nie tak, jak zwykle. Wydaje Ci się ono obce, a każdy swój ruch obserwujesz, jakbyś sterował manekinem, do którego ktoś Cię włożył. Czas płynie w innym tempie, a Ty jesteś nad swoim ciałem. Analizujesz każde swoje słowo, każdy swój ruch. Boisz się tych stanów, nie chcesz żeby się pojawiały, jednak pomimo wielu prób kontrolowania siebie, one nawracają.

chłopak siedzi na żółtej sofie

 

Odrealnienie towarzyszy często najpopularniejszemu zaburzeniu o podłożu lękowym – nerwicy. Jest to taki stan, w którym pojawia się rozdźwięk pomiędzy naszymi emocjami, a tym, co przeżywamy w rzeczywistości. Uczucie lęku potęguje te stany. Co ciekawe, zdolność do racjonalnego myślenia pozostaje nienaruszona, dlatego osoby doświadczające derealizacji po pewnym czasie tracą zaufanie do swoich zmysłów. Coraz trudniej jest im oddzielić to, co nierealne od tego, co rzeczywiste.

 

Wiele osób cierpiących na nerwicę i doświadczających derealizacji jest przekonanych o tym, że inne osoby z otoczenia widzą, że z chorym dzieje się coś niepokojącego. To często potęguje ich wstyd, strach przed chorobą i utratą kontroli nad sobą. Prawdą jest natomiast, że to wszystko, co odczuwane jako chore, nierealne i stworzone z tysiąca trudnych emocji, nie jest dostrzegane przez otoczenie. Strach przed pojawieniem się tych stanów, liczne próby uniknięcia go, czy też doświadczenia w samotności, by nikt nie widział, nie przynoszą skutku. Mogą za to potęgować natężenie i częstotliwość pojawiania się derealizacji z powodu pojawiającego się w tych momentach lęku i innych, trudnych do przetworzenia emocji. Często też prowadzą do utraty zaufania do siebie.

 

Chociaż pewnie wydaje Ci się to niemożliwe, odrealnienie może minąć, kiedy obniży się poziom Twojego lęku. Pierwsze, co warto zrobić, by to osiągnąć, to przestać walczyć z odrealnieniem i postarać się je zaakceptować. Z pomocą specjalisty można nauczyć się z powrotem zaufania do swoich zmysłów, a poprzez samoobserwację zrozumieć, jak lęk wpływa na objawy. I co najważniejsze – poznać, jak przerwać tę pętlę, która nie daje spokojnie żyć.

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.