Skontaktuj się z nami

+48 603 44 88 88

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Empatia, na czym polega jej siła?

Czym jest empatia? Wydawać by się mogło, że to proste pytanie. Przecież słyszymy to słowo całkiem często. Z drugiej strony, chociaż każdy wie, co znaczy słowo empatia, wyjaśnienie tego procesu jest niezmiernie trudne. Na czym polega jej siła?

zamyślona kobieta patrzy przez okno

 

Sednem empatii jest podążanie za drugą osobą, bycie z nią. Nazywana jest też współodczuwaniem, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie poczuć to, co druga osoba. Wyróżnia się dwa jej elementy – jednym jest odczuwanie podobnych emocji z kimś obok, drugim rozumienie tego, co ktoś może przeżywać i myśleć. Marshall Rosenberg, amerykański psycholog i twórca Porozumienia Bez Przemocy (ang. NVC - Nonviolent Communication) mówi:

„Empatia to pełne szacunku rozumienie cudzych doświadczeń"

 

Można to też zbadać

Wiele badań potwierdza znaczenie empatii terapeuty w procesie terapii. Niezależnie od rodzaju prowadzonej terapii, zaobserwowano większą poprawę u Klientów, których psychoterapeuci byli empatyczni.

By być z Tobą, a nie ze sobą

Otwarcie się na świat drugiej osoby wymaga odsunięcia na bok swoich przekonań i sposobów interpretacji. Nazywa się to decentracją, która polega na tym, że będąc w kontakcie z drugą osobą czujemy i myślimy o tym, jak jej jest, a nie o tym, co dla nas ważne.

Czy to takie ludzkie?

Badania pokazują, że zjawisko empatii możliwe jest także wśród zwierząt. Być może wielu z posiadaczy kotów czy psów mogło zaobserwować, że ich podopieczni przytulają się do nich, kiedy wyczują smutek lub chorobę. Znane są też zachowania pomocowe i altruistyczne wśród naczelnych. Takie obserwacje małp i innych zwierząt wskazują na to, że empatia może mieć podłoże biologiczne – i chociaż zwierzęta nam o tym nie powiedzą – dzięki obserwacji ich zachowań możemy domyślać się, że niektóre z nich także potrafią współodczuwać.

Dzieci też!

Odzwierciedlając dzieciom ich emocje, rozmawiając z nimi o tym, co czują i nazywając emocje, możemy uczyć nasze dzieci empatii. Zdolność do niej jest dla nich naturalna. Dzięki neuronom lustrzanym, tak jak i dorosłym, a także naczelnym, kiedy widzą emocje u drugiego człowieka (wyraz twarzy, głos, zachowanie) czują podobnie. Z ewolucyjnego punktu widzenia była to umiejętność niezbędna do przetrwania, dlatego dzieci tak szybko uczą się rozpoznawać emocje i je wyrażać.

Różnimy się

Nie każdy z nas jest tak samo empatyczny. O tym nie trzeba nikogo przekonywać. Jedni mają większą łatwość w rozumieniu innych, drudzy raczej tym się nie zajmują. Psychologowie próbując badać empatię często mówią o inteligencji emocjonalnej – to znaczy takiej naszej zdolności, która pozwala nam odnaleźć się w świecie społecznym. Jest ona po części zdeterminowana genetycznie, kształtuje się w dzieciństwie, można ją jednak rozwijać przez całe życie.

Nie muszę Ciebie rozumieć, byś Ty zrozumiał siebie

Wykorzystując właściwą nam empatię w procesie terapii niektórzy dochodzą do wniosku, że nie o to chodzi, by terapeuta rozumiał wszystko, co mówi Klient. Ważniejsze by był z nim, współodczuwał i pozwalał Klientowi zobaczyć siebie jak w lustrze, ponieważ dzięki temu Klient będzie mógł zrozumieć siebie – a to jest o wiele ważniejsze.

 

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 603 44 88 88

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.