23.01.2021 Negatywne skutki pracoholizmu
Pracowitość jest bardzo pożądaną i godną podziwu cechą. Co więcej, aby osiągnąć sukces w dzisiejszych czasach, trzeba odznaczać się niezwykłą pracowitością, ambicją, umiejętnością podejmowania kluczowych decyzji, kreatywnością oraz szybkością i elastycznością myślenia lub po prostu mieć szczęście. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z zacieraniem się granicy między pracą a domem, rodziną i odpoczynkiem. Przeprowadzone przez serwis Praca.pl badania wskazują na fakt, że 37% ankietowanych twierdzi, że pracuje co najmniej za dwie osoby. Praca nierzadko wiąże się z frustracją i stresem, a nadmierne przeciążenie obowiązkami znacznie zmniejsza jej efektywność. Chroniczne przepracowywanie się może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.
04.01.2021 Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?
Wraz z nadchodzącym rokiem wiele osób robi noworoczne postanowienia. Nowy Rok kojarzy nam się bowiem z niezapisaną, nową i gotową do wypełnienia kartką papieru, którą możemy zamalować od nowa naszymi postanowieniami. Dominuje w nich trend zdrowego stylu życia. Obiecujemy sobie bowiem, że rzucimy papierosy i alkohol, schudniemy, zaczniemy uprawiać sport czy regularnie jeść. Często w postanowieniach noworocznych pojawia się też ukończenie szkoły lub studiów, zmiana pracy, zwiększenie zarobków, lepsza organizacja czasu, więcej snu itp. Tylko dlaczego tak często nie udaje nam się ich dotrzymać? Dlaczego po naszych noworocznych celach pozostają tylko słowa? Co zrobić, aby wytrwać w swoich postanowieniach i osiągnąć zamierzone cele?
24.12.2020 Samotność w święta
Samotność to nieprzyjemny stan, który doświadczają nie tylko osoby nieśmiałe, porzucone, bezdomne czy starsze. W obecnej sytuacji bardzo dużo osób, niezależnie od wieku i statusu społecznego czuje się osamotnionych. Towarzyszą im takie emocje jak smutek, poczucie odrzucenia, wstyd, poczucie winy, lęk, poczucie niedopasowania społecznego lub brak ufności do innych. Jest to szczególnie dotkliwe gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Reklamy w telewizji, wystrój świąteczny i promocje w sklepach tworzą rodzinną atmosferę ciepła, miłości, bliskości i szczęścia. W ten sposób na każdym kroku przypominają nam o nadchodzących świętach. Czujemy potrzebę spędzenia tego czasu z rodziną i przyjaciółmi, w gronie bliskich osób, których kochamy i z którymi czujemy się dobrze. Chcemy wspólnie siedzieć wokół udekorowanego stołu, jeść pyszne potrawy, wręczać sobie nawzajem prezenty i śpiewać razem kolędy. Tak jak to było do tej pory, rok czy dwa lata temu. Samotność w tym okresie jest jeszcze bardziej dotkliwa niż kiedy indziej. Wizja samotnego siedzenia w domu w ten magiczny czas napawa nas smutkiem i poczuciem pustki. Czujemy się odrzuceni, poszkodowani przez los, smutni i źli. Chętnie pojechalibyśmy do bliższej i dalszej rodziny czy przyjaciół, ale widmo pandemii i obostrzenia ze strony rządu nie napawają nas optymizmem. Jest nam przykro, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że te święta będą inne niż zawsze, bo spędzimy je samotnie, we własnym mieszkaniu. Tak, jak prawie cały ten rok, kiedy pracowaliśmy z domu i słuchając napawających strachem wiadomości w telewizji baliśmy się wynurzyć nosa aby iść po zakupy.
Jak poradzić sobie z poczuciem samotności w święta?
17.12.2020 Co zrobić gdy intuicja podpowiada mi, że jest ktoś inny?
Co zrobić, gdy intuicja podpowiada mi, że jest ktoś inny?
Twój partner / partnerka wychodzi bardzo wcześnie z domu i wraca późnym wieczorem twierdząc, że znowu szef zmusił go / ją do nadgodzin. Po raz kolejny wyjeżdża na kilka dni w delegacje i nie ma w ogóle czasu aby spędzić z Tobą weekend. Często wychodzi na siłownie lub inne zajęcia i prawie w ogóle nie ma go/jej w domu. Przychodzi tylko na spanie i jest bardzo zmęczony/ a. Unika seksu i bliskości fizycznej. Coraz częściej nie odbiera telefonów w Twojej obecności i zauważasz, że telefon jest zabezpieczony hasłem i nie masz możliwości odczytania wiadomości. Znajdujesz jakieś dziwne rzeczy w samochodzie partnera / partnerki, takie, których on / ona nigdy przedtem nie używał/a. Twój partner/ka coraz silniej reaguje na krytykę i wydaje się być rozdrażniony/a i zestresowany/a. Czujesz, że oddalacie się od siebie, a w waszą relacje wkradł się chłód i obojętność. Intuicja podpowiada Ci, że jest ktoś inny. Co zrobić?
08.12.2020 Skąd się bierze złość?
Gdy odczuwamy silną złość często odcinamy się od racjonalnego myślenia i nie jesteśmy w stanie skupiać się na możliwych sposobach rozwiązania go. Zdarza się też, że nie kontrolujemy swojego zachowania i mówimy lub robimy coś, czego potem, gdy emocje opadną, szczerze żałujemy. Jest to związane z reakcjami zachodzącymi w naszym organizmie, między innymi z wydzielaniem się adrenaliny. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy nauczyli się rozróżniać i nazywać swoje emocje, poddawać je refleksji i wyrażać w sposób konstruktywny, nie krzywdząc przy tym innych.
17.11.2020 Zawiedzione zaufanie – jak sobie radzić?
Czasem zdarza się, że znamy kogoś wiele lat i mamy wrażenie, że ta osoba nie jest w stanie niczym nas zaskoczyć. Że możemy jej bezgranicznie ufać. Tymczasem życie samo w sobie jest bardzo zmienne i potrafi nagle odwrócić się o 180 stopni. Ból związany z zawiedzionym zaufaniem do kogoś bliskiego bywa ogromny. Tracimy wtedy poczucie bezpieczeństwa, często też znacznie osłabia się więź z osobą, na której się zawiedliśmy. Wiele osób ucieka przed tymi silnymi, nieprzyjemnymi emocjami w pracę, obowiązki, pasje, aby nie myśleć o bolesnym doświadczeniu. Zamykają się w sobie, nie chcąc wchodzić w kolejne bliskie relacje czy związki. Wycofują się z kontaktów z ludźmi i przestają ufać. Jednak samotne życie w dłuższej perspektywie jest smutne i puste. Jak zatem uchronić się przed nieprzyjemnymi emocjami związanymi z zawiedzionym zaufaniem do kogoś bliskiego?
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście:
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|