04.11.2020 Agresja. Jak nie przekroczyć tej cienkiej granicy?
Złośliwa krytyka, żarty i przytyki w kierunku drugiej osoby, wyśmiewanie się, krzyki, wrzaski, a nawet rękoczyny – to tylko nieliczne przejawy agresji. Ich źródła leżą w niewłaściwych sposobach wyrażania złości, która nieokiełznana w porę może wyrządzić komuś krzywdę i rodzić wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego wiele ludzi kojarzy złość z negatywną emocją, której najlepiej pozbyć się jak najszybciej, ponieważ powoduje ona dyskomfort. Tymczasem złość jest pozytywną i naturalną emocją, którą doświadcza każdy z nas. Pełni ona istotną rolę w naszym życiu. Informuje nas ona bowiem o tym, że aktualna rzeczywistość różni się od naszych potrzeb i oczekiwań, że ktoś lub coś przekroczyło nasze granice, daje sygnał o zaistnieniu zagrożenia i energię do działania aby zmienić sytuację, mobilizuje do ochrony siebie i swoich praw, pozwala rozładować nagromadzone napięcie. Możemy skorzystać z jej dobrodziejstw w sposób konstruktywny lub „używać" złości w niewłaściwy sposób pozwalając, aby przerodziła się w agresję i przemoc. Jak nie przekroczyć tej cienkiej granicy i nie zrobić czegoś, czego możemy później żałować?
01.10.2020 Agresja – biologia czy wychowanie?
Agresja to cecha konieczna do przetrwania, stąd też jest w nas silnie zakorzeniona. Uwarunkowana jest w nas biologicznie, ale i kulturowo. Kulturowo jesteśmy w stanie ją przytłumić, wyciszyć, wyuczyć się schematów zachowań. Biologiczne uwarunkowanie pozostaje jednak bez zmian.
W dzisiejszych czasach agresja nie jest już uważana za zachowanie pożyteczne, przyjęło się uczyć o jej destrukcyjnych skutkach. Czy jest jej zatem mniej? Niestety zmiany w naszym mózgu nie zachodzą tak szybko jak kulturowe zmiany społeczne. Funkcjonujemy w cywilizowanym świecie dostosowując się do jego reguł... ale agresja wciąż pozostaje. Tylko czasem w innej formie. Przyjmuje postać czynną, ale też często bierną. Chodzimy na mecze piłki nożnej, oglądamy sztuki walki, wykazujemy agresję za kółkiem, gramy w krwawe gry komputerowe, plotkujemy, oglądamy thrillery... te małe dreszczyki emocji mają właśnie podłoże w uwarunkowane biologicznie skłonności do agresji
08.09.2020 Czy agresja może być objawem depresji?
Depresja agitowana objawia się uczuciem niepokoju i rozgniewaniem. Osoby jej doświadczające zazwyczaj nie są senne ani zmęczone, przeciwnie – ta odmiana depresji wiąże się z pobudzeniem, frustracją i łatwym wpadaniem w irytację. Cierpiący na depresję agitowaną mogą również doświadczać trudności ze spokojnym siedzeniem i koncentracją. Gadatliwość, impulsywność, szuranie nogami. To wszystko ciężko wpisać w stereotypowy obraz zaburzeń depresyjnych. Przyczyny depresji agitowanej są różne – od genetycznych po środowiskowe.
07.08.2020 Wsparcie dla Rodziców osób LGBTQ
Czasem domyślaliśmy się, innym razem długo wypieraliśmy poszczególne oznaki, by nie dopuścić do siebie tej myśli. Bez względu na to, jak funkcjonowaliśmy wcześniej, to być może właśnie teraz usłyszeliśmy, że nasze dziecko mówi nam o swojej orientacji seksualnej. W dużym skrócie o tym, że identyfikuje się ze społecznością LGBTQ. A my dalej jesteśmy jego rodzicami i myślimy, jak powinniśmy sobie z tym poradzić.
12.07.2020 Koncepcja resilience - powrót do równowagi po kryzysie
Termin resilience pochodzi z fizyki i oznacza wysoką sprężystość i elastyczność materiału odpornego na odkształcenia. Podobnie rozumiemy go w psychologii – to procesy i mechanizmy sprzyjające adaptacyjnemu funkcjonowaniu, które ma każda osoba, a także rodzina.
08.07.2020 PTSD - stres pourazowy i doświadczenie traumy
Trudności w zasypianiu, koszmary senne, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, nieradzenie sobie z wybuchami gniewu. To tylko niektóre objawy stresu pourazowego. Czujemy się ciągle napięci, wyczerpani, tracimy zainteresowania i nie wyobrażamy sobie przyszłości. Pytamy siebie i świat „dlaczego ja?", „dlaczego nic nie mogłam/mogłem wtedy zrobić?".
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście:
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|